Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Artykuły
 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Reumatyczne

 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupaZesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, inaczej choroba Bechterewa przewlekły proces zapalny, który obejmuje stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy kręgosłupa, pierścienie i wiązadła kręgosłupa. Choroba dotyka najczęściej mężczyzn w 20 - 30 roku życia.

 

Czytaj więcej

 
 

Tętniaki – rodzaje, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby układu krążenia

 

Tętniaki – rodzaje, leczenieTętniaki to ograniczone poszerzenie tętnicy, powstałe w wyniku zmian zwyrodnieniowych w jej ścianie. Tętniaki mogą powstawać się w każdym odcinku aorty, w innych tętnicach obwodowych oraz mózgowych. Także ściana serca może ulegać tętniakowatemu poszerzeniu w przebiegu zawału serca.

 

Czytaj więcej

 
 

Kamica pęcherzyka żółciowego

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby układu moczowego

 

Kamica pęcherzyka żółciowegoKamica pęcherzyka żółciowego to tworzenie się lub obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym. Jest to bardzo częste schorzenie, szacuje się, że dotyka około 20% całej populacji. Przyczynia się do powstawania większości zewnątrzwątrobowych chorób dróg żółciowych. Kamica występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

 

Czytaj więcej

 
 

Zatorowy udar mózgu - rodzaje, zapobieganie, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Zatorowy udar mózgu - rodzaje, zapobieganie, leczenieZatorowy udar mózgu spowodowany jest gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Może być wynikiem zamknięcia światła naczynia materiałem zatorowym. W zdecydowanej większości przypadków materiał zatorowy powstaje w wyniku chorób serca takich jak migotanie przedsionków czy przebyty zawał. Kolejnym źródłem zatorów są zmiany miażdżycowe w innych tętnicach, ulegające fragmentacji i przemieszczeniu do tętnic mózgowych.

 

Czytaj więcej

 
 

Rak przełyku - przyczyny, objawy, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby nowotworowe

 

Rak przełyku - przyczyny, objawy, leczenieRak przełyku stanowi około 5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego. Występuje najczęściej u mężczyzn rasy czarnej po 50 roku życia. Najczęstszym nowotworem przełyku jest rak płaskonabłonkowy stanowiący około 90% wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu, pozostałe 10% stanowi rak gruczołowy.

 

Czytaj więcej

 
 

Niedokrwistość, czyli anemia

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby krwi

 

Niedokrwistość, czyli anemiaNiedokrwistość czyli anemia jest to zmniejszony poziom hemoglobiny we krwi. W przeważającej części wypadków niedobór hemoglobiny narasta powoli pozwalając organizmowi na przyzwyczajenie się do tego stanu. Znanych jest około 100 rodzajów niedokrwistości.

 

Czytaj więcej

 
 

Osteoporoza a wiek i płeć

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby kości

 

Osteoporoza a wiek i płećWystępowanie osteoporozy zależy od wieku i płci osoby cierpiącej na to schorzenie. Zagraża ona głównie ludziom starszym, w podeszłym wieku. Wraz z liczbą przeżytych lat wzrasta częstotliwość objawów osteoporozy.

 

Czytaj więcej

 
 

Poronienie – przyczyny, objawy, rodzaje

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Poronienie – przyczyny, objawy, rodzajeKrwawienie we wczesnej ciąży nie jest wynikiem miesiączki, ale może być wynikiem zagnieżdżania się jajeczka w macicy. Problem z krwawieniem w pierwszych miesiącach ciąży jest zagrażające poronienie, które między innymi może być wynikiem ciąży poza macicznej. Czasami w macicy pojawia się polip, który daje krwawienie ale nie jest on zagrożeniem dla ciąży.

 

Czytaj więcej

 
 

Dlaczego powstaje i jak sobie radzić z bezsennością?

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby psychiczne

 

Dlaczego powstaje i jak sobie radzić z bezsennością?Bezsenność to zaburzenie, które polega na braku snu, trudnościami z zaśnięciem oraz zbyt szybkim budzeniu się w nocy. Prowadzi to do obniżenia sprawności organizmu w ciągu dnia. Na bezsenność chory może cierpieć przez kilka dni lub nawet przez kilka lat. Ciągle zwiększa się ilość osób młodych dotkniętych tą chorobą.

 

Czytaj więcej

 
 

Astygmatyzm – rodzaje, objawy, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby oczu

 

Astygmatyzm – rodzaje, objawy, leczenieAstygmatyzm jest to wada narządu wzroku. Wynika on z nieprawidłowej budowy rogówki lub soczewki i prowadzi do problemów z widzeniem. Powstały obraz jest zamazany i zdeformowany. Zazwyczaj niezborność pojawia się po urodzeniu i z wiekiem się nie zmienia.

 

Czytaj więcej