Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Artykuły
 

Nietolerancja fruktozy u dziecka - leczenie dietą

 

28 czerwca 2011

|

Kategoria: Dieta dziecka

 

Nietolerancja fruktozy u dziecka - leczenie dietąNietolerancja fruktozy charakteryzuje się zaburzeniami przemiany fruktozy. Objawy choroby występują po spożyciu mleka częściowo adaptowanego lub po wprowadzeniu do diety fruktozy w postaci owoców, jarzyn, soków lub potraw, które zawierają fruktozę.

 

Czytaj więcej

 
 

Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenie

 

27 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby hormonalne

 

Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenieCukrzyca jest to choroba metaboliczna o różnym podłożu, charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią i zaburzeniami metabolizmu na skutek defektu wydzielania insuliny. Wyróżnia się cukrzycę typu 1 i 2. Powikłania trzustki to m.in. uszkodzenie, dysfunkcja i niewydolność różnych narządów.

 

Czytaj więcej

 
 

Objawy, przebieg i leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby układu oddechowego

 

Objawy, przebieg i leczenie ostrego zapalenia oskrzeliOstre zapalenie oskrzeli jest chorobą występującą dość często, ilość zachorowań wzrasta w okresie jesienno – zimowym. Jest to ostry proces zapalny tchawicy i oskrzeli. Najczęściej ustępuje samoistnie. Zwykle choroba poprzedzona jest kilkudniowym zapaleniem gardła, tchawicy i krtani.

 

Czytaj więcej

 
 

Pierwotne nadciśnienie tętnicze - przyczyny i objawy

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby układu krążenia

 

Pierwotne nadciśnienie tętnicze - przyczyny i objawyNadciśnienie tętnicze pierwotne jest to częsta, łatwo wykrywalna choroba układu krążenia. Charakteryzuje się podwyższonymi wartościami skurczowego lub rozkurczowego ciśnienia krwi. Długotrwały czas podniesionego ciśnienia może doprowadzić do uszkodzenia narządów.

 

Czytaj więcej

 
 

Rodzaje, przyczyny i leczenie migotania przedsionków

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby serca

 

Rodzaje, przyczyny i leczenie migotania przedsionkówMigotanie przedsionków jest to najczęściej spotykany rodzaj arytmii. Ilość osób cierpiących na to schorzenie zwiększa się wraz z wiekiem. Średni wiek chorego wynosi 75 lat, a prawie 70% chorych jest w wieku 65 – 85 lat.

 

Czytaj więcej

 
 

Refluks żołądkowo – przełykowy - przyczyny, objawy, leczenie

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Refluks żołądkowo – przełykowy - przyczyny, objawy, leczenieRefluks żołądkowo – przełykowy jest to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Proces ten polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co powoduje piekący ból w dolnej części klatki piersiowej. Choroba refluksowa dotyczy około 10% populacji.

 

Czytaj więcej

 
 

Jak się objawia i jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów?

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Mięśni i stawów

 

Jak się objawia i jakie są przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów?Reumatoidalne zapalenie stawów, inaczej RZS jest to przewlekła i zapalna choroba tkanki łącznej. Charakteryzuje się nieswoistym zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Występuje 4- krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najwyższa zapadalność przypada na 4. i 5. dekadę życia.

 

Czytaj więcej

 
 

Odra - choroba wieku dziecięcego

 

25 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby zakaźne

 

Odra - choroba wieku dziecięcegoOdra jest to choroba wieku dziecięcego wywołana przez paramyksowirus. Przenosi się drogą kropelkową i często ma postać epidemii. Okres zakażania trwa 5 dni przed pojawieniem się wysypki i 5 dni po jej wystąpieniu. Okres wylęgania się choroby to około 10 dni.

 

Czytaj więcej

 
 

Ultrasonografia w ciąży

 

1 czerwca 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Ultrasonografia w ciążyBadanie ultrasonograficzne jest wynalazkiem lat 50 XX wieku. Od tego czasu bardzo intensywnie się rozwijało i stało się niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym. Kobiety u których wykonywane jest badanie USG czują się pewniej, gdyż wiedzą, że ich ciąża jest pod stałą opieką lekarską. A dziecko jest monitorowane na bieżąco.

 

Czytaj więcej

 
 

Ból głowy i omdlenia w czasie ciąży

 

1 czerwca 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Ból głowy i omdlenia w czasie ciąży

Ból głowy i omdlenia to dolegliwości jakie często nękają kobiety będące w ciąży. Wiadome jest, że kobieta będąca przy nadziei powinna wystrzegać się wszelkich leków, w myśl zasady im mniej tym lepiej. Nie oznacza to, że musi pogodzić się z dokuczliwymi dolegliwościami, istnieje bowiem kilka sposobów radzenia sobie z bólem.

 

Czytaj więcej