Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Artykuły
 

Przyczyny i objawy wrodzonych wad serca

 

3 kwietnia 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Przyczyny i objawy wrodzonych wad sercaChoć dzisiejsza medycyna jest rozwinięta na wielce szeroką skalę to do dzisiaj nie zna ona odpowiedzi  na wiele zagadkowych pytań, dotyczących naszego zdrowia i organizmu. Jedną z bardziej tajemniczych dziedzin stanowią tutaj wrodzone wady serca – czyli narządu, który pracuje nieprzerwanie od dnia początku naszego życia aż do jego końca. Kwestia ta jest o tyle zagadkowa, gdyż około 90% przypadków wad wrodzonych serca nie ma ustalonej jednoznacznej przyczyny ich pojawienia się, zaś w pozostałych przypadkach możliwe jest wyodrębnienie pewnej grupy czynników ryzyka.

 

Czytaj więcej

 
 

Infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli jak rozpoznać i jak leczyć?

 

20 marca 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli jak rozpoznać i jak leczyć?Każdego dnia nasz organizm narażony jest na wiele zarazków, bakterii i innych chorobotwórczych czynników, których obecność nierzadko związana jest z występowaniem poważnych i niezwykle rzadkich chorób. Często zapadnięcie na jedną z tego typu rzadkich przypadłości nie jest winą nas samych, jednakże niejednokrotnie my sami odpowiadamy za nasze zdrowie, a konsekwencje niedostosowania się do prawideł, jakimi rządzi się zharmonizowany tryb życia, mają swoje odzwierciedlenie w postaci różnych chorób.

 

Czytaj więcej

 
 

Zatrucie jadem kiełbasianym

 

20 marca 2013

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Zatrucie jadem kiełbasianymTo zatrucie pokarmowe, za które odpowiada toksyna zwana jadem kiełbasianym (Clostridium botulinum). Toksyna ta występuje poza organizmem człowieka. Produkuje ją bakteria zwana laseczką jadu kiełbasianego. Należy ona do grupy drobnoustrojów beztlenowców. Nie potrzebuje tlenu do życia, bytuje w ziemi. Pałeczka może znaleźć się w konserwach mięsnych, kiełbasie, szynce, próżniowo pakowanej żywności, warzywach, domowo peklowanych przetworach. Poza toksyną wytwarza też gaz, który jest jednym ze sposobów rozpoznania zatrutej żywności w puszce.

 

Czytaj więcej

 
 

Zaawansowane zabiegi ratujące życie - jak używać defibrylatora ALS?

 

5 marca 2013

|

Kategoria: Choroby układu oddechowego

 

Zaawansowane zabiegi ratujące życie - jak używać defibrylatora ALS?Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, ALS (ang. Advanced Life Support), obejmują zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego nastąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia.

 

Czytaj więcej

 
 

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

 

2 marca 2013

|

Kategoria: Dziecko

 

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - przyczyny, objawy, leczenieNadciśnienie zwykle kojarzone jest z osobami dojrzałymi, stosującymi niezdrową dietę, otyłymi, czy palącymi. Jednak coraz częściej problem ten dotyka dzieci. Według badaczy, częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego u dzieci poniżej 18 roku życia szacuje się na poziome 1-2%.

 

Czytaj więcej

 
 

Jak przygotować się do jazdy na nartach?

 

15 lutego 2013

|

Kategoria: Sport

 

Jak przygotować się do jazdy na nartach?Rozgrzewka to przede wszystkim wzmacnianie mięśni. Wzmacnianie mięśni jest bardzo ważne, ponieważ silne i bardziej wytrzymałe mięśnie powodują, że dłużej możemy cieszyć się jazdą na nartach. Jak więc dbać o siłę mięśni?

 

Czytaj więcej

 
 

Wykorzystywanie dzieci - portrety sprawców

 

12 lutego 2013

|

Kategoria: Psychologia

 

Wykorzystywanie dzieci - portrety sprawcówW jeden z środowych wieczorów niemiecka telewizja ARD pokazała film pt. „Operacja Cukier” opowiadający o prostytucji wśród dzieci w Niemczech. Los molestowanych i wykorzystywanych dzieci rodzi pytanie o to kim są zwyrodnialcy zdolni do tak straszliwych czynów wobec niewinnych dzieci.

 

Czytaj więcej

 
 

Usuwanie tatuaży, czyli kiedy błędy młodości powinny zniknąć...

 

9 lutego 2013

|

Kategoria: Uroda

 

Usuwanie tatuaży, czyli kiedy błędy młodości powinny zniknąć...Serca, anielskie skrzydła czy diabelskie rogi... czyli tatuaże, które w przeszłości były szczytem naszych marzeń, z czasem stały się jedynie przykrym wspomnieniem czasów młodości  wyrytym na skórze.  Wtedy często pojawia się myśl, żeby ten znak usunąć. Jednak przy wyborze miejsca w którym usuniemy tatuaż należy uważać na wiele czynników.

 

Czytaj więcej

 
 

Marihuana i jej wpływ na zajście w ciążę

 

30 stycznia 2013

|

Kategoria: Płodność

 

Marihuana i jej wpływ na zajście w ciążęChcesz być mamą ale, zdarza Ci się zapalić „trawkę”? Zastanawiasz się czy to będzie miało jakiś wpływ na zajście w ciążę? Owszem, ponieważ marihuana niekorzystnie wpływa na zdolność nasienia do zapłodnienia. Nawet jeśli twój partner nie pali, nie ma to znaczenia, ponieważ THC (składnik tej używki) przedostaje się do wydzieliny pochwowej kobiety oraz jej narządów rodnych (pochwy, macicy, jajowodów). Plemniki pokonującemu drogę z pochwy do komórki jajowej,nie uda się do niej wniknąć. THC mu to uniemożliwi.

 

Czytaj więcej

 
 

Choroba Parkinsona - czy normalne życie jest możliwe?

 

29 stycznia 2013

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Choroba Parkinsona - czy normalne życie jest możliwe?Zdiagnozowanie choroby Parkinsona stawia przed chorym a także przed jego najbliższymi wiele pytań i wyzwań. Jaki wpływ będzie miała ta choroba na moje życie? Jakie ograniczenia spotkają mnie w życiu codziennym? Podczas kiedy na początku choroby rzeczywiście w miarę normalne życie jest możliwe, to niestety wraz z jej postępowaniem występują coraz częstsze komplikacje w postaci zaburzeń ruchu czy mowy.

 

Czytaj więcej