Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Hormonalne
 

Najczęstsze choroby przytarczyc u dorosłych

 

14 lipca 2013

|

Kategoria: Choroby hormonalne

 

Najczęstsze choroby przytarczyc u dorosłychPrzytarczyce są to cztery, niewielkie gruczoły wydzielania wewnętrznego. Występują najczęściej na tylnej powierzchni bocznych płatów tarczycy. Ich lokalizacja, ale i liczba może być różna. Często przytarczyce położone są wewnątrz miąższu tarczycy lub w śródpiersiu.

 

Czytaj więcej

 
 

Choroba Gravesa-Basedowa

 

12 sierpnia 2011

|

Kategoria: Choroby hormonalne

 

Choroba Gravesa-BasedowaChoroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną występowania nadczynności tarczycy. Występuje w każdym wieku, ale szczyt zachorowalności przypada między 20, a 40 rokiem życia. Znacznie częściej, bo aż 5 krotnie chorują kobiety. Stwierdzono, że chorobę wywołują autoimmunoglobiny, czyli przeciwciała przeciw receptorowi dla TSH.

 

Czytaj więcej

 
 

Nadczynność tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie

 

21 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby hormonalne

 

Nadczynność tarczycy - przyczyny, objawy, leczenieNadczynność tarczycy, inaczej hipertyreoza jest chorobą polegającą  na nadmiernym wytwarzaniu hormonów przez tarczycę. Tarczyca jest jednym z ważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli narządem, który uwalnia do krwi hormony odpowiedzialne za odpowiedni metabolizm organizmu.

 

Czytaj więcej

 
 

Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenie

 

27 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby hormonalne

 

Cukrzyca - przyczyny, objawy, leczenieCukrzyca jest to choroba metaboliczna o różnym podłożu, charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią i zaburzeniami metabolizmu na skutek defektu wydzielania insuliny. Wyróżnia się cukrzycę typu 1 i 2. Powikłania trzustki to m.in. uszkodzenie, dysfunkcja i niewydolność różnych narządów.

 

Czytaj więcej