Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Laryngologiczne
 

Ostre zapalenie migdałków bakteryjne, czyli popularna angina

 

18 października 2011

|

Kategoria: Choroby laryngologiczne

 

Ostre zapalenie migdałków bakteryjne, czyli popularna anginaW migdałkach często oprócz zmian nieżytowych powstałych w zakażeniach nieżytowych może również dojść do poważniejszych zmian zapalnych wywoływanych przez bakterie. Takie zmiany mogą nie wywoływać żadnych nalotów na migdałkach, jednak w większości przypadków po ustąpieniu przekrwienia i obrzmienia pojawiają się naloty.

 

Czytaj więcej

 
 

Głuchota i niedosłuch

 

28 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby laryngologiczne

 

Głuchota i niedosłuchGłuchota oznacza całkowitą utratę zdolności odbierania bodźców dźwiękowych. Głuchota nie jest chorobą, lecz objawem lub skutkiem różnych chorób ucha, dróg nerwowych ośrodkowego układu nerwowego. Wrodzona głuchota, w przeciwieństwie do nabytej często wiąże się z niezdolnością do mówienia  Niedosłuch natomiast jest to częściowa utrata słuchu.

 

Czytaj więcej

 
 

Zapalenie ucha środkowego – objawy, powikłania, leczenie

 

13 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby laryngologiczne

 

Zapalenie ucha środkowego – objawy, powikłania, leczenieZapalenie ucha środkowego jest bardzo często spotykanym schorzeniem środkowej części ucha. Wyróżnia się dwa rodzaje zapalenia: ostre (trwające nie dłużej niż 3 tygodnie) i przewlekłe (utrzymuje się ponad 3 miesiące). Ostre zapalenia występują głównie u dzieci. Ilość zachorowań wzrasta zazwyczaj w okresie jesienno – zimowym i wczesną wiosną, kiedy odporność organizmu jest obniżona.

 

Czytaj więcej