Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Neurologiczne
 

Zawroty głowy

 

27 czerwca 2013

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Zawroty głowyZnowu to samo! Mroczki przed oczami, wirujący obraz, poczucie niestabilności, uczucie słabości – zawroty głowy to nie przelewki. Przypadłość często wydaje się błahostką, ale niekoniecznie powinniśmy lekceważyć to zjawisko. Warto się temu przyjrzeć...

 

Czytaj więcej

 
 

Choroba Parkinsona - czy normalne życie jest możliwe?

 

29 stycznia 2013

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Choroba Parkinsona - czy normalne życie jest możliwe?Zdiagnozowanie choroby Parkinsona stawia przed chorym a także przed jego najbliższymi wiele pytań i wyzwań. Jaki wpływ będzie miała ta choroba na moje życie? Jakie ograniczenia spotkają mnie w życiu codziennym? Podczas kiedy na początku choroby rzeczywiście w miarę normalne życie jest możliwe, to niestety wraz z jej postępowaniem występują coraz częstsze komplikacje w postaci zaburzeń ruchu czy mowy.

 

Czytaj więcej

 
 

Rwa kulszowa - przyczyny, objawy

 

22 września 2011

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Rwa kulszowa - przyczyny, objawyRwa kulszowa, inaczej ischias jest często występującą dolegliwością w okolicy nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest największym nerwem obwodowym organizmu, jest on przewodnikiem dostarczającym najwięcej bodźców do całej stopy, goleni, większej części tylnych mięśni, jakie znajdują się w nodze, odpowiada także za kurczliwość i sprężystość wszystkich mięśni tylnej powierzchni uda, goleni i nóg.

 

Czytaj więcej

 
 

Niedoczynność przysadki

 

26 sierpnia 2011

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Niedoczynność przysadkiNiedoczynność przysadki jest zespołem objawów klinicznych związanych z niedostatecznym wytwarzaniem hormonów. Jest to spowodowane częściową lub całkowitą utratą czynności przedniego płata przysadki. Choroba ta występuje stosunkowo rzadko i nie jest uzależniona ani od płci ani od wieku osoby chorej.

 

Czytaj więcej

 
 

Zatorowy udar mózgu - rodzaje, zapobieganie, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby neurologiczne

 

Zatorowy udar mózgu - rodzaje, zapobieganie, leczenieZatorowy udar mózgu spowodowany jest gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Może być wynikiem zamknięcia światła naczynia materiałem zatorowym. W zdecydowanej większości przypadków materiał zatorowy powstaje w wyniku chorób serca takich jak migotanie przedsionków czy przebyty zawał. Kolejnym źródłem zatorów są zmiany miażdżycowe w innych tętnicach, ulegające fragmentacji i przemieszczeniu do tętnic mózgowych.

 

Czytaj więcej