Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Astygmatyzm – rodzaje, objawy, leczenie

 

12 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby oczu

 
Astygmatyzm – rodzaje, objawy, leczenie
Astygmatyzm jest to wada narządu wzroku. Wynika on z nieprawidłowej budowy rogówki lub soczewki i prowadzi do problemów z widzeniem. Powstały obraz jest zamazany i zdeformowany. Zazwyczaj niezborność pojawia się po urodzeniu i z wiekiem się nie zmienia.

Rodzaje astygmatyzmu:

  • regularny – w większości przypadków jest to wada wrodzona. Pojawia się, gdy promień krzywizny rogówki oka w płaszczyźnie pionowej jest inny niż w płaszczyźnie poziomej
  • nieregularny – przyczyną są różnego rodzaju urazy lub zakażenia rogówki. Cechą charakterystyczną jest nierównomiernie zmieniona krzywizna rogówki
  • prosty – pojawia się, gdy astygmatyzm jest wyłączną wadą refrakcji
  • złożony – występuje w przypadku równoczesnego pojawienia się nadwzroczności lub krótkowzroczności

Objawy:

  • obraz zdeformowany i widziany przez mgłę
  • częściowe zaburzenia w polu widzenia
  • ogólne zmęczenie
  • zawroty głowy wynikające z przeciążenia układu wzrokowego
  • ból oka i głowy
Niewielki astygmatyzm zwykle nie ma żadnego wpływu na widzenie i nie wymaga leczenia.

Astygmatyzm powstaje z powodu nieregularnego kształtu rogówki lub krzywizny soczewki wewnątrz oka. Zły kształt rogówki lub soczewki uniemożliwia prawidłowe skupienie światła na siatkówce – wrażliwej na światło tylnej ściance oka. W wyniku tego, chory ma problemy z wyraźnym widzeniem niezależnie od tego czy przedmiot znajduje się blisko czy daleko.

Diagnozę może postawić jedynie okulista na podstawie badania oka. Niezborność mierzy się w dioptriach i wyróżnia się 4 stopnie:

niski – poniżej 1 dioptrii
średni – od 1 do 2 dioptrii
wysoki – od 2 do 3 dioptrii
bardzo wysoki – powyżej 3 dioptrii

Leczenie niezborności polega na optycznej korekcji wady wzroku. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są soczewki cylindryczne.

Najczęściej stosowaną metodą korekcji jest noszenie okularów. Inną formą jest zakładanie soczewek kontaktowych, mogą jednak one powodować podrażnienia oka oraz zwiększać ryzyko powstawania różnego rodzaju infekcji.

W niektórych przypadkach wykonuje się również zabieg laserem, mający na celu zmianę kształtu rogówki poprzez usunięcie małej ilości tkanki oka.
 
 
Tagi: astygmatyzm, choroby oczu, zakażenie rogówki, wada refrakcji, nadwzroczność, krótkowzroczność, wady wrodzone, krzywizna rogówki, ogólne zmęczenie, zawroty głowy, ból oka, siatkówka, układ wzrokowy, leczenie astygmatyzmu

Komentarze