Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Fobia społeczna - przyczyny

 

24 sierpnia 2014

|

Kategoria: Choroby psychiczne

 
Fobia społeczna - przyczyny

Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym należącym do gruby zaburzeń nerwicowych. Objawy tego zaburzenie są podobne do nieśmiałości, ponieważ pacjent odczuwa lęk wobec osób otaczających go w codziennych sytuacjach społecznych.

Fobia społeczna może rozwijać się przez długie lata. Szacuje się, że w ogólnej populacji występuje nawet u 9% społeczeństwa. Najczęściej pojawia między 17 a 30 rokiem życia. Najbardziej typowym objawem fobii społecznej jest uporczywy lęk, będący obawą przed ośmieszeniem lub kompromitacją. Sytuacja ta może mieć miejsce wszędzie, sklepie, pracy lub na ulicy.

Przyczyny fobii społecznej

Zaburzenia psychiczne to dział, w którym wiele przypadków ma bardzo rozbudowane podłoże czynnikowe i objawowe. W przypadku fobii społecznej, klasyfikuje się szereg czynników odpowiedzialnych za rozwój bądź dalszą progresję zaburzenia. Jako przyczyny tego zaburzenia, podaje się czynniki genetyczne, środowiskowe, społeczno-kulturowe, psychologiczne i neurobiologiczne.

Czynniki genetyczne a fobia społeczna

Czynniki genetyczne nie są do końca dziedziczne, ponieważ wiele przeprowadzonych badań wykazało, że jeśli rodzic ma zaburzenia lękowe lub depresję, to u dziecka jest możliwe ryzyko wystąpienia fobii społecznej i zaburzeń lękowych. Należy brać również pod uwagę okres od zapłodnienia do porodu i stan emocjonalny rodziców. Z kolei w innych badaniach na bliźniętach jednojajowych, które wychowywały się w innych domach, wykazano, że jeżeli u jednego z nich wystąpi fobia społeczna to ryzyku pojawienia się tego zaburzenia u drugiego, szansa jest o 30-50% większa w porównaniu do reszty populacji.

Czynniki środowiskowe i społeczno-kulturowe a fobia społeczna

Istotnymi czynnikami powodującymi zaburzenia lękowe są pierwsze lata życia, okres dojrzewania i  sytuacja w miejscu wychowania. W przypadkach przykrych doświadczeń, przykładowo nadmiernego spożywania alkoholu w domu, przemocy czy przy pojawieniu się przykrych wypadków, nagłej śmierci w bliskiej rodzinie, mogą powodować powstanie zaburzenia, które rozwijając się latami, może prowadzić do poważnych zaburzeń.

Istotny wpływ ma również otoczenie, w którem chory się wychowywał lub wychowuje. Szkoły, miejsca pracy a konkretnie wpływ grupy. W przypadku pojawienia się niekomfortowej sytuacji, w której chory poczuł nadmierny wstyd lub uczucie zażenowania, a na dodatek zostało to źle odebrane przez grupę, może to prowadzić również do fobii społecznej. W szkole sytuacja ta, może być zastąpiona prześladowaniem ze strony starszych uczniów czy nawet osób w tym samym wieku. W wielu przypadkach zaburzeń, diagnozuje się prześladowanie w szkole jako jeden z czynników odpowiedzialnych za fobię społeczną.

Rozpoznanie fobii społecznej

  • występuje lęk, że czyny bądź słowa mogą spowodować upokorzenie,
  • narażenie się na opinię społeczną, nawet myślenie o kontakcie z społeczeństwem powoduje lęki,
  • obawy przed upokorzeniem,
  • obawy przed ośmieszeniem,
  • unikanie sytuacji wywołujących lęk,
  • problemy społeczne,
  • problemy zawodowe,

Niektórzy chorzy żyją z łagodnym stopniem zaburzenia, co oznacza, że nie są oni nawet tego świadomi. Odczuwają lęki przed przebywaniem wśród większej liczby ludzi i uważają to, za coś zupełnie normalnego. Podczas gdy w innych przypadkach, rozpoznanie fobii jest bardzo proste, gdyż objawy są na tyle charakterystyczne.

 
 
Tagi: przyczyny fobii społecznej, fobia społeczna - przyczyny, czynniki fobii społecznej

Komentarze