Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Serce
 

Objawy kliniczne zapalenia mięśnia sercowego

 

17 maja 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Objawy kliniczne zapalenia mięśnia sercowegoZapalenie mięśnia sercowego może mieć różny przebieg, tak samo jak i różne objawy. Nie jest to choroba typowa, którą łatwo rozpoznać. Kliniczne rozpoznanie zależy od czynnika sprawczego, stopnia nasilenia zapalenia i odporności organizmu.

 

Czytaj więcej

 
 

Przyczyny i objawy wrodzonych wad serca

 

3 kwietnia 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Przyczyny i objawy wrodzonych wad sercaChoć dzisiejsza medycyna jest rozwinięta na wielce szeroką skalę to do dzisiaj nie zna ona odpowiedzi  na wiele zagadkowych pytań, dotyczących naszego zdrowia i organizmu. Jedną z bardziej tajemniczych dziedzin stanowią tutaj wrodzone wady serca – czyli narządu, który pracuje nieprzerwanie od dnia początku naszego życia aż do jego końca. Kwestia ta jest o tyle zagadkowa, gdyż około 90% przypadków wad wrodzonych serca nie ma ustalonej jednoznacznej przyczyny ich pojawienia się, zaś w pozostałych przypadkach możliwe jest wyodrębnienie pewnej grupy czynników ryzyka.

 

Czytaj więcej

 
 

Infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli jak rozpoznać i jak leczyć?

 

20 marca 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli jak rozpoznać i jak leczyć?Każdego dnia nasz organizm narażony jest na wiele zarazków, bakterii i innych chorobotwórczych czynników, których obecność nierzadko związana jest z występowaniem poważnych i niezwykle rzadkich chorób. Często zapadnięcie na jedną z tego typu rzadkich przypadłości nie jest winą nas samych, jednakże niejednokrotnie my sami odpowiadamy za nasze zdrowie, a konsekwencje niedostosowania się do prawideł, jakimi rządzi się zharmonizowany tryb życia, mają swoje odzwierciedlenie w postaci różnych chorób.

 

Czytaj więcej

 
 

Nagła śmierć sercowa – przyczyny, objawy, leczenie

 

28 stycznia 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Nagła śmierć sercowa – przyczyny, objawy, leczenieNagła śmierć sercowa dotyka najczęściej osoby z chorobami serca, po zawale, u których już wcześniej nastąpiło zatrzymanie krążenia, osoby cierpiące na niewydolność lub chorobę niedokrwienną serca. Śmierć następuje po uprzedniej utracie przytomności.

 

Czytaj więcej

 
 

Leczenie wstrząsu kardiogennego

 

23 stycznia 2013

|

Kategoria: Choroby serca

 

Leczenie wstrząsu kardiogennegoWstrzas kardiogenny to stan niewydolności mięśnia sercowego, który stanowi zagrożenie dla życia chorego. Jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród chorych, hospitalizowanych z powodu przebytego zawału serca. Mimo postępu w leczeniu ostrego zawału serca, ciągu 30 dni umiera 40-60% osób dotkniętych tym powikłaniem. Jednak prawidłowe rozpoznanie i odpowiednie postępowanie znacznie zwiększają szansę chorego na przeżycie.

 

Czytaj więcej

 
 

Rodzaje wrodzonych wad serca

 

1 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby serca

 

Rodzaje wrodzonych wad sercaWady serca można podzielić na dwa główne grupy: wady wrodzone i nabyte. Wady wrodzone występują u około 1% wszystkich noworodków. W większości przypadków przyczyna powstawania wady nie jest znana. Kryterium ustala się na podstawie istnienia przecieku krwi między układem lewej i prawej części serca.

 

Czytaj więcej

 
 

Rodzaje, przyczyny i leczenie migotania przedsionków

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby serca

 

Rodzaje, przyczyny i leczenie migotania przedsionkówMigotanie przedsionków jest to najczęściej spotykany rodzaj arytmii. Ilość osób cierpiących na to schorzenie zwiększa się wraz z wiekiem. Średni wiek chorego wynosi 75 lat, a prawie 70% chorych jest w wieku 65 – 85 lat.

 

Czytaj więcej