Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Ostra niewydolność nerek

 

25 lipca 2014

|

Kategoria: Choroby układu moczowego

 
Ostra niewydolność nerek

Autor: Jordi March i Nogué, lic. CC BY-SA 3.0

Źródło: Wikipedia

Ostra niewydolność nerek to zaburzenie pracy nerek, która polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz uwalnianiu nadmiaru wody. Niewłaściwa praca tego organu prowadzi do częściowego zatrzymania produktów przemiany materii w organizmie. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania innych narządów.

Cechą charakterystyczną choroby jest zaburzenie wydalania lub całkowite wstrzymanie moczu. Specjaliści wyróżniają dwie postaci choroby: ostrą i przewlekłą niewydolność nerek. Pierwsza z nich pojawia się nagle, lecz w przeciwieństwie do drugiej jest wyleczalna.

Przyczyny ostrej niewydolności nerek

Przyczynami złej pracy nerek może być uraz, rozległe oparzenie czy zatrucie np. grzybami. Niewydolność może być wynikiem chorób: ciężkiej niewydolności krążenia, ostrego zapalenia trzustki czy  kamicy nerkowej, która może zatkać moczowody lub cewkę. Niewydolność spowodowana jest stałym przyjmowaniem leków, które uszkadzają nerki. Często powtarzane badanie radiologiczne, a dokładnie podawany w czasie badania kontrast, także zaburza ich pracę.

Osoby, które posiadają jedną nerkę są bardziej narażone na choroby tego narządu.

Leczenie ostrej niewydolności nerek

Ostra niewydolność nerek jest wyleczalna. Droga do zdrowych nerek to z jednej strony leczenie farmakologiczne, zaś z drugiej właściwe odżywianie, które polega m.in. na diecie niskobiałkowej. Należy także ograniczyć tłuszcze zwierzęce, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, a przy uszkodzeniu nerek niezbędne są kwasy nienasycone. W okresie choroby powinniśmy dostarczyć ich dwa razy więcej. Można je znaleźć w warzywach i owocach.

Jeśli badania wykażą zbyt dużą zawartość potasu, należy ograniczyć jego spożycie. Jego źródłem są pomidory, czekolada, suszone owoce, ziemniaki a także mięso i wędzone ryby. Spożywanie tych dań w odpowiedniej ilości i po wskazanej obróbce nie jest niebezpieczne. Wskazana obróbka to gotowanie i pieczenie zamiast smażenia. Różnorodność posiłków pozwoli nam na utrzymanie odpowiednich poziomów białka czy potasu.

O wszystkie przeciwwskazania należy zapytać lekarza, który na podstawie badań będzie mógł szczegółowo ustalić naszą dietę. Pomoże nam również w wyregulowaniu gospodarki wodnej organizmu. Ilość przyjmowanych płynów powinna być ściśle określona. Nie należy ignorować żadnej z tych dróg, gdyż wiodą do sprawnego funkcjonowania naszych nerek.

 
 
Tagi: Ostra niewydolność nerek, przyczyny ostrej niewydolności nerek, leczenie ostrej niewydolności nerek, objawy ostrej niewydolności nerek

Komentarze