Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Układ pokarmowy
 

Zatrucie jadem kiełbasianym

 

20 marca 2013

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Zatrucie jadem kiełbasianymTo zatrucie pokarmowe, za które odpowiada toksyna zwana jadem kiełbasianym (Clostridium botulinum). Toksyna ta występuje poza organizmem człowieka. Produkuje ją bakteria zwana laseczką jadu kiełbasianego. Należy ona do grupy drobnoustrojów beztlenowców. Nie potrzebuje tlenu do życia, bytuje w ziemi. Pałeczka może znaleźć się w konserwach mięsnych, kiełbasie, szynce, próżniowo pakowanej żywności, warzywach, domowo peklowanych przetworach. Poza toksyną wytwarza też gaz, który jest jednym ze sposobów rozpoznania zatrutej żywności w puszce.

 

Czytaj więcej

 
 

Polipy okrężnicy - rodzaje, objawy, leczenie

 

25 sierpnia 2011

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Polipy okrężnicy - rodzaje, objawy, leczenieSzacuje się, że co dziesiąta dorosła osoba cierpi z powodu polipów okrężnicy. Zdecydowana większość z nich, bo prawie 50% jest umiejscowionych w odbytnicy. Polipy okrężnicy są to patologiczne rozrosty ściany jelita grubego uwypuklające się ponad powierzchnię błony śluzowej jelita grubego, okrężnicy lub odbytnicy i wystające do światła jelita.

 

Czytaj więcej

 
 

Marskość wątroby – objawy, diagnostyka, leczenie

 

29 lipca 2011

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Marskość wątroby – objawy, diagnostyka, leczeniePoprzez marskość wątroby rozumiemy przewlekłą chorobę wątroby, która prowadzi do wystąpienia nieodwracalnych zmian w jej budowie, a tym samym prowadzi do utraty właściwych funkcji wskutek uszkodzenia jej miąższu i tworzenia się tkanki bliznowatej. Choroby wątroby z racji tego, że wątroba jest dość istotnym organem ludzkiego organizmu, wiążą się z wyjątkowo poważnymi następstwami.

 

Czytaj więcej

 
 

Refluks żołądkowo – przełykowy - przyczyny, objawy, leczenie

 

26 czerwca 2011

|

Kategoria: Choroby układu pokarmowego

 

Refluks żołądkowo – przełykowy - przyczyny, objawy, leczenieRefluks żołądkowo – przełykowy jest to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku. Proces ten polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co powoduje piekący ból w dolnej części klatki piersiowej. Choroba refluksowa dotyczy około 10% populacji.

 

Czytaj więcej