Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Ciąża
 

Jakich produktów powinna unikać kobieta w ciąży?

 

27 marca 2012

|

Kategoria: Ciąża

 

Jakich produktów powinna unikać kobieta w ciąży?Odpowiednia dieta jest bardzo ważnym elementem dla przyszłej mamy, o którym nie powinno się zapominać. Istnieje jednak pewien rodzaj żywności, która może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie ciąży, a nawet może zaszkodzić twojemu nienarodzonemu dziecko. Jeżeli chcesz sprawdzić jakie artykuły spożywcze powinnaś omijać szerokim łukiem, ten artykuł jest dla Ciebie!

 

Czytaj więcej

 
 

Problemy z tarczycą a ciąża

 

9 grudnia 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Problemy z tarczycą a ciążaTarczyca jest bardzo ważnym gruczołem w organizmie człowieka. Pomaga ona w regulacji przemiany materii oraz wpływa na gospodarkę wapniowo - fosforową. Dwiema najbardziej spotykanymi chorobami związanymi z tarczycą jest nadczynność oraz niedoczynność tego gruczołu. Choroby te mogą mieć wpływ na przyszłą mamę oraz jej nienarodzone dziecko.

 

Czytaj więcej

 
 

Cukrzyca a opieka prenatalna

 

2 grudnia 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Cukrzyca a opieka prenatalnaCukrzyca jest jednym z częściej spotkanych powikłań metabolicznych ciąży. Od kiedy jednak zostały wprowadzone insulinoterapie dla przyszłych mam, prawidłowy przebieg ciąży jest bardziej możliwy. Jeżeli kobieta choruje na cukrzyce jej opieka prenatalna będzie wyglądała trochę inaczej niż kobiet, które nie mają tej dolegliwości.

 

Czytaj więcej

 
 

KTG w ciąży

 

9 listopada 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

KTG w ciążyKTG, czyli kardiografia jest badaniem, które pozwala na odnotowanie czynności pracy serca dziecka oraz wszelkie skurcze macicy. Jest to jedno z podstawowych badań, które czekają kobietę w ciąży. Zazwyczaj wykonywane jest po 28 tygodniu ciąży oraz w trakcie porodu, by móc jak najszybciej zareagować w momencie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia.

 

Czytaj więcej

 
 

Wody płodowe

 

7 listopada 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Wody płodoweWody płodowe są bardzo ważnym elementem w każdej ciąży. Odgrywają one istotną rolę w ochronie maleństwa przed czynnikami zewnętrznymi. Tworzy on środowisko życia wewnątrzmacicznego oraz pozwala dziecku na swobodne poruszanie się w łonie matki. Jest on także barierą przed drobnoustrojami, które umieszczone są w pochwie kobiety.

 

Czytaj więcej

 
 

Listerioza w ciąży

 

28 października 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Listerioza w ciążyListeria monocytogenes jest to bakteria, która może doprowadzić do powstania infekcji w ciąży. Do zainfekowania najczęściej dochodzi drogą doustna poprzez spożycie zakażonego pożywienia. Można się jednak zabezpieczyć przed ta bakterią poprzez odpowiednią higienę w czasie  przygotowania żywności.

 

Czytaj więcej

 
 

Co skałda się na pierwszy wywiad położniczy?

 

19 października 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Co skałda się na pierwszy wywiad położniczy?Pierwsza wizyta u lekarza kobiety w ciąży będzie na pewno wielkim dla niej przeżyciem. Oprócz tego, że ginekolog potwierdzi to, że spodziewa się dziecka, dokona, również wywiadu położniczego, który ma istotne znaczenie w całym przebiegu ciąży.

 

Czytaj więcej

 
 

Świerzbiączka ciężarnych

 

2 października 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Świerzbiączka ciężarnychŚwierzbiączka u ciężarnych jest to rodzaj swędzenia, które występuje bardzo rzadko u przyszłej mamy. Oczywiście w czasie kiedy skóra się naciąga w momencie powiększania się brzucha każda kobieta w ciąży może odczuwać lekkie swędzenie. Przypadłość ta spotykana jest zazwyczaj pomiędzy 25 a 30 tygodniem ciąży.

 

Czytaj więcej

 
 

Problemy z płodem

 

1 października 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Problemy z płodemDzięki badaniom prenatalnym można wcześniej ustalić czy dziecko jest zagrożone zaburzeniami genetycznymi oraz innymi wadami wrodzonymi. Nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka dzięki nowym metodą chirurgicznym mogą być usuwane jeszcze w macicy. Oczywiście w realiach Polskich nie zawsze da się wyleczyć określoną chorobę, czasami trzeba się szukać innych ośrodków na świecie.

 

Czytaj więcej

 
 

Zapłodnienie pozaustrojowe

 

14 sierpnia 2011

|

Kategoria: Ciąża

 

Zapłodnienie pozaustrojoweZapłodnienie pozaustrojowe jest jedną z metod leczenia niepłodności. Jest to ostateczna metoda stosowana prze lekarze, kiedy środki farmakologiczne oraz inne czynności podjęte w leczeniu niepłodności zawiodły. Dzisiejsza medycyna jest już na takim etapie kiedy istnieje możliwość pomocy w planowaniu poczęcia. Kiedy para spełnia wszystkie wymagania lekarz może zaproponować poczęcie „dziecka z probówki”.

 

Czytaj więcej