Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Ciąża objawy

 

1 czerwca 2011

|

Kategoria: Ciąża

 
Ciąża objawy
Jak rozpoznać, że jestem w ciąży? Czy tylko brak miesiączki świadczy o tym, że spodziewam się dziecka? Te i pewnie wiele innych pytań nasuwają się na usta kobiet, które podejrzewają, że może zarodek rozwijać się w ich łonie. W tym artykule w prosty sposób zostało opisane jak zaraz po zapłodnieniu i w początkowym stadium ciąży zachowuje się kobiecy organizm.
Często kobieta zanim wykona test ciążowy czuje, że może być w ciąży. Wydaje się to  niewiarygodne, ale jest to możliwe. Sprawcą tego stanu są hormony ciążowe, które zaczynają buzować w ciele kobiety. Oprócz jednak intuicji organizm wysyła pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że przygotowuje się on na rozwój dziecka.

Jednym z objawów, które mogą stać się pretekstem do zrobienia testu ciążowego jest oczywiście brak miesiączki. Jest to bardzo popularny objaw, o którym słyszała każda kobieta. Jeżeli okres występuje regularnie jego brak może stać się powodem do zmartwień lub radości. Jednak nie zawsze jest to pewny objaw. Często nieregularność okresu lub jego opóźnienie może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres, przeziębienie czy nadmierny wysiłek fizyczny.

Wyczuwalna zmiana wrażliwości piersi jest kolejnym sygnałem alarmującym. Odczucia te mogą przypominać bolesność, która występuje przed miesiączką tylko, że ze zdwojoną siłą. Piersi stają się bardziej tkliwe, może występować uczucie mrowienia. Kobieta może, również zauważyć ciemniejsze żyły na piersiach.

Do tych objawów mogą dołączyć jeszcze zmiany w obrębie brodawek, szczególnie jeśli chodzi o ich wielkość i kolor. W czasie ciąży sutki mogą stać się znacznie ciemniejsze oraz większe. Wokół nich można zauważyć więcej grudek zwanych gruczołami Montgomery'ego. To dzięki tym gruczołom nawilżane są otoczki brodawek oraz same brodawki, które będą spełniać ważna rolę w procesie karmienia piersią.

U niektórych kobiet objawem ciąży może być lekkie plamienie o różowawej barwie. Oznacza ono zagnieżdżenie się embriona w ścianie macicy. Kobieta zazwyczaj, gdy zachodzi w ciąże odczuwa częstszą chęć oddania moczu. Objaw ten jest zauważalny dwa do trzech tygodnie po poczęciu. Związane jest to z pracą hormonów, które przyspieszają filtrację nerek oraz rosnącą macicą, która naciska na pęcherz moczowy powodując częstomocz.

Przyszła mama ma również, uczucie ogólnego zmęczenie wręcz wyczerpanie. Dzieje się tak, gdyż organizm kobiety przygotowuje się na rozwój nowego życia. Jest to wykończająca praca, która pozbawia cię energii. Pomimo tego, że nic na zewnątrz jeszcze nie widać wewnątrz trwa prawdziwa batalia, o to by Twoje dziecko miało warunki do prawidłowego rozwoju.

Kolejnym objawem bardzo znanym i kojarzonym z ciążą jest wrażliwość na zapach i wszelkiego rodzaju pokarmy, które może doprowadzić do mdłości i porannych wymiotów. Zmysł powonienia po zapłodnieniu stanie się bardziej wyczulony przez, co wiele zapachów może kobietę drażnić.

Poranne nudności i zachcianki pokarmowe wynikają najprawdopodobniej z wysokiego stężenia hormonu ciążowego jakim jest hCG. Nie ulega wątpliwości, że jest to udręka przyszłych mam, która może trwać nawet do 14 tygodnia ciąży.

Rozpoznanie ciąży

Oprócz objawów, które wysyła ci organizm oraz niezawodnej kobiecej intuicji warto się dokładniej upewnić czy naprawdę jest się w ciąży. Niezawodnym sposobem jest udanie się do lekarza, który za pomocą badania ginekologicznego może to stwierdzić. Jednak w dzisiejszych czasach są mniej inwazyjne metody na określenie czy w organizmie rozwija się zarodek. Bardzo znanym sposobem dostępnym w aptece jest test ciążowy. Taki test jest szybki  jednak nie zawsze może dawać dawać klarowny obraz tego, że się jest w ciąży. Często wykonanie takiego testu zaraz po zapłodnieniu może nie wykryć stężenia hCG w organizmie. Oczywiście dla pewności  zaleca się powtórzenie  go przynajmniej dwa razy, w różnym odstępie czasowym. Działanie takiego testu jest proste, gdyż bada stężenie hormonu ciążowego jakim jest hCG (gonadotropina kosmówkowa), który jest wytwarzany  przez łożysko. Hormon ten przedostaje się do krwi i moczu zaraz po zagnieżdżeniu zarodka. Dlatego stuprocentowym badaniem, które pozwala na stwierdzenie ciąży jest badanie krwi. Lekarze często po otrzymaniu wiadomości o pozytywnym teście ciążowym dla upewnienia się zalecają takie badanie.

 
 
Tagi: gonadotropina kosmówkowa, zachcianki pokarmowe, poranne nudności, poranne wymioty, zmęczenie, wrażliwość piersi, test ciążowy, brak miesiączki, zmiany w obrębie brodawek, gruczoły Montgomery'ego, częstomocz, embrion

Komentarze