Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Ciąża pozamaciczna objawy

 

26 maja 2011

|

Kategoria: Ciąża

 
Ciąża pozamaciczna objawy
Kiedy dochodzi do zapłodnienia komórka jajowa zagnieżdża się w śluzówce macicy. Tylko taka ciąża jest prawidłowa. Jeśli jajeczko zagnieździ się gdzie indziej - zwykle w jajowodzie, choć mogą to być jeszcze inne miejsca jak np. jama brzuszna czy jajnik, wtedy pojawia się ciąża pozamaciczna. Można, również spotkać się z inną nazwą takiej ciąży, od greckiego słowa „ektopos”(oznacza nie na miejscu), czyli ciąża ektopowa.

Jak wygląda ciąża ektopowa?

Jak już powyżej było nadmienione ciąża taka zagnieżdża się poza macicą. Kiedy zapłodniona komórka zaczyna się mnożyć i rosnąć jajowód jest dla niej za mały, więc się rozciąga, aż w końcu pęka. Takie zjawisko powoduje silny ból oraz krwawienie. Jest to bardzo niebezpieczne dla życia kobiety. Oczywiście rozwijające się dziecko ma za mało miejsca i pożywienia, przez co takiej ciąży nie da się donosić do końca.

Kto jest najbardziej zagrożony wystąpieniem takiej ciąży?

Ciąża pozamaciczna nie jest częstym przypadkiem. Zdarza się ona bardzo rzadko i choć nie s ana nią narażone wszystkie kobiety to jednak w zwiększonym ryzyku znajdują się :
 • kobiety po 35 roku życia,
 • kobiety z uszkodzonym jajowodem z powodu zapalenia narządów miednicy mniejszej np. spowodowanych przez chlamydie,
 • kobiety mające endometrioza jajowodowa,
 • kobiety po sterylizacji,
 • kobiety mające zabiegi chirurgiczne brzucha takie jak np. cięcie cesarskie czy wycięcie wyrostka robaczkowego,
 • kobiety, które zaszły w ciąże pomimo założonej spirali domacicznej,
 • kobiety, które zaszły w ciąże pomimo zażywania pigułek antykoncepcyjnych,
 • kobiety, które zażywały „pigułkę po”,
 • kobiety, które leczone były na bezpłodność,
 • kobiety mające wcześniejszą ciąże ektopową.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna ujawnia się jeszcze przed wystąpieniem normalnych objawów ciąży. Czasem nawet test ciążowy może nie wykazać ciąży pozamacicznej. Do najważniejszych objawów, które mogą jednak zasugerować wystąpienie takiej ciąży jest:
 • Ból w podbrzuszu, zwykle jest on bardzo ostry i przeszywający lub przypominający skurcz. Wywołuje go krwawienie spowodowane uszkodzenie jajowodu. Ból jest czasem tak silny, że może spowodować omdlenie.
 • Krwawienie z pochy, występuje po tym jak pojawi się ból. Jego wielkość jest mniejsza, niż podczas miesiączki, a krew raczej jest koloru brunatnego lub wodnista.
 • Zawroty głowy oraz dreszcze, jest to skutek uboczny utraty krwi. Często występuje krwawienie wewnętrzne co może spowodować zagrożenie życia kobiety.
To są podstawowe z objawy ciąży pozamacicznej. Jeżeli zauważysz któryś z nich powinnaś skontaktować się z lekarzem. Często ciąże pozamaciczną trudno jest zdiagnozować, gdyż ból w podbrzuszu jest również objawem innych schorzeń. Jednak bardzo istotne jest wykrycie ciąży ektopowej jak najwcześniej. Ważną sprawą jest to, że czym wcześniejsze zdiagnozowanie takiego przypadku tym większa szansa na uratowanie jajowodu i utrzymanie płodności.

Jakie badania wykazują wystąpienie takiej ciąży?

 • Badanie krwi, które stwierdzi nam poziom hormonów ciążowych we krwi.
 • Badanie USG szczególnie dopochwowe, które pokaże miejsce zagnieżdżenie się zarodka,
 • Badanie wewnętrzne na podstawie dotyku szyjki macicy, jednak jest ono bardzo bolesne,
 • Badanie laparoskopowe, podczas którego dokonuje się nacięcia pod linią bikini by sprawdzić w jakim stanie są jajowody.

Jak wygląda leczenie ciąży pozamacicznej?

Istnieją rożne sposoby leczenia ciąży ektopowej. Wszystko jest uzależnione od tego do jakich szkód ona doprowadziła. Jeżeli ciąże wykryto dość wcześnie i nie doszło jeszcze do rozerwania jajowodu może spróbować leczenia farmakologicznego. Leczeni takie nie jest możliwe, gdy doszło już do krwawienia z jajowodu. Jeżeli jest ono w fazie początkowej i nie nastąpiło zbytnie uszkodzenia jego możliwe jest jedynie niewielkie nacięcie i usuniecie zapłodnionego jaja. Wszystko się zmienia, wtedy gdy jajowód jest pęknięty. W takim wypadku potrzebny jest natychmiastowy zabieg chirurgiczny w celu usunięcia uszkodzonego jajowodu i ciąży.

Ciąża pozamaciczna jest bardzo przykrym doświadczeniem dla kobiety. Pomimo występującego silnego bólu, którego doświadcza musi uporać się z operacją i nagła utratą dziecka. W takim momencie będzie na pewno potrzebne wsparcie bliskich osób. Czasami niewykluczona jest pomoc psychologa. Zazwyczaj po takim zabiegu należy odczekać z trzy miesiące do ponowienia starań o kolejne dziecko. Po ciąży pozamacicznej może to się okazać niezwykle trudne. Musisz się również przygotować na to, że po zabiegu może okazać się, ze jesteś bezpłodna.
 
 
Tagi: ciaża pozamaciczna, ciąża ektopowa, bezpłodność, ból podbrzusza, krwawienie, dreszcze, zawroty głowy, jajowód, komórka jajowa, dziecko nienarodzone, endometrioza, sterylizacja, pigułki antykoncepcyjne, cięcie cesarskie, jajnik, USG, badanie krwi, utrata dziecka

Komentarze