Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

 

29 listopada 2013

|

Kategoria: Dieta dziecka

 
Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Autor: Vera Kratochvil

Źródło: publicdomainpictures.net

Dziecko najchętniej poznaje nowe smaki do szóstego roku życia. Po tym okresie z apetytem zjada potrawy, które wie, że mu smakują. Trudno go natomiast przekonać do nowości. Ale nie jest to niemożliwe.

Dlaczego dzieci nie chcą jeść warzyw?

Okazuje się, że istnieje odpowiedź na to pytanie. Wiele matek jednak może ona nie zadowolić, gdyż wydaje się bardzo prosta i dla niektórych nieprzekonująca. A brzmi: dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ mają małe żołądki. Warzywa, choć bogate w błonnik i witaminy, nie zaspokajają wystarczająco zapotrzebowania energetycznego dziecka. Aby tak się stało, musiałoby ich zjeść naprawdę dużo. A ponieważ nie ma gdzie ich pomieścić, woli pożywić się mniejszym posiłkiem, ale bogatym w kalorie i białko.

Zatem wbrew powszechnym opiniom, nie smak decyduje o niechęci dzieci do warzyw. Po prostu nie potrafimy dawkować im zieleniny w odpowiednich ilościach. Zamiast całego pomidora, dodajmy do posiłku dwa plastry, a to okaże się wystarczające.

Jak wprowadzać nowe warzywa do diety dziecka?

Źródło: sxc.hu

Przede wszystkim stopniowo. Jeżeli na talerzu pojawi się zbyt dużo nowych warzyw, dziecko może odmówić jedzenia. Najlepiej dokładać jedną jarzynę podczas jednego posiłku. I to wybraną przez malucha. Zapytajmy go ponadto, jaką ilość warzyw mu nałożyć. Kiedy damy mu wolną rękę, a tym samym potraktujemy jak dorosłego, z czasem samo upomni się o kolejne zielone dodatki do posiłku. Doskonale sprawdzi się także zabranie pociechy na zakupy. Niech sama uzupełni koszyk warzywami, które jej się spodobają.

Właśnie sfera wizualna odgrywa bardzo istotną rolę. Dlatego pamiętajmy, aby posiłki wyglądały ciekawie. Na talerzu musi być kolorowo, tak, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Również atmosfera podczas posiłku stanowi istotny element. Jeżeli nad dzieckiem stanie komisja złożona z mamy i babci, które podniosą lament o to, że z talerza znów nic nie znika, maluch niechętnie zasiądzie do stołu przy kolejnej okazji.

Nie zniechęcajmy się po pierwszych nieudanych próbach. Aby przekonać się do nowych warzyw, dziecko często musi spróbować ich trzykrotnie. Co najmniej. W końcu maluch zda sobie sprawę, że to, co mu podajemy, nie jest szkodliwe. Zmuszaniem i ciągłym zachęcaniem nic nie wskóramy. Prędzej pomoże dobry przykład. Jeżeli dziecko zobaczy, że sami chętnie sięgamy po jarzyny, z pewnością szybciej uda się go namówić do jedzenia zielonych dodatków.

Czasami konieczne może okazać się drobne oszustwo. Jeżeli dziecko odrzuca sam widok warzyw, spróbujmy je zakamuflować. I tak np. brokuł wystarczy dodać do mielonego kotleta, z kolei startą cukinię do placuszków. Ważne, aby inteligentnie łączyć kolory warzyw z potrawami. Dzieci są szczególnie podejrzliwe co do zielonych drobinek i mają tendencję do ich wybierania z posiłku.

Jeśli problem opiera się jednak o smak warzywa, można go nieco zmodyfikować. Np. obtoczyć masłem. Szczególnie wybornie smakują wtedy kukurydza i marchewka.

Wielu rodziców próbuje przekonać dzieci do warzyw mówiąc, że dzięki nim będą zdrowsze. Pamiętajmy jednak, że to co zdrowe, nie zawsze kojarzy się maluchom z czymś smacznym. Uszy trzęsą im się na sam widok hamburgera, czy czekolady, ale niekoniecznie, kiedy widzą kalafiora i szpinak.

Autor: Bartosz Dybała

 
 
Tagi: warzywa, dziecko, dziecko a warzywa, warzywa a dziecko, jedzenie warzyw, właściwości warzyw, dziecko jedzące warzywa, dziecko nie chce warzyw, dziecko nie lubi warzyw

Komentarze