Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie starszej osoby?

 

11 kwietnia 2014

|

Kategoria: Dieta seniora

 
Jakie produkty powinny się znaleźć w diecie starszej osoby?

Autor: Ricardo Santeugini

Źródło: sxc.hu

Po sześćdziesiątym roku życia należy szczególnie uważać, co się je. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do wzdęć, zgagi oraz bólu brzucha. To między innymi wina gorszego trawienia.

Jakie zmiany w organizmie zachodzą u osób starszych?

Przede wszystkim starsze osoby jedzą mniej, ponieważ z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Ma to związek z tym, że ludzie po sześćdziesiątym roku życia rzadziej się ruszają. Ponadto część energii nie musi być zużywana na proces wzrostu.

Również trawienie nie przebiega jak wcześniej. Perystaltyka jelit zwalnia, zmniejsza się wydzielanie śliny i soków trawiennych. Z tego powodu pogarsza się również wchłanianie. Zaburzenia spowodowane są także brakami w uzębieniu. Ubytki utrudniają gryzienie i przeżuwanie, dlatego bardzo często starsze osoby stosują dietę półpłynną. Ponadto rzadko zwracają uwagę na atrakcyjność potraw, ponieważ gorzej działają u nich zmysł smaku i węchu. Ale to nie jedyny powód mało wartościowego jadłospisu.

Niektóre starsze osoby nie urozmaicają diety, ponieważ mają niskie emerytury. A przecież dobre i pełnowartościowe jedzenie kosztuje. Dlatego często sięgają one po typowe, staropolskie przysmaki tj. smalec, śmietanę i słoninę.

Co powinna jeść starsza osoba?

Dietę powinno się oprzeć na warzywach i owocach. Mają wiele witamin i składników mineralnych. Należy je dostarczać organizmowi codziennie (najlepiej pięć porcji). Niektóre mogą jednak zaszkodzić układowi trawiennemu. Dlatego z menu powinny zniknąć: brukselka, kalafior, cebula, por, czosnek, ogórek, kalarepa, czereśnie, gruszki, śliwki oraz suszone owoce.

W przypadku tłuszczów lepiej dać sobie spokój z masłem, smalcem czy słoniną. Starsza osoba może zastąpić je olejami roślinnymi i margaryną. Ponadto warto pilnować regularnego przyjmowania jogurtów naturalnych, kefirów, maślanek oraz serów twarogowych. Nie tylko dobrze wpłyną na mikroflorę jelitową, ale zapobiegną również zbytniemu zmniejszaniu się masy mięśniowej i kostnej.

Co najwyżej trzy razy w tygodniu można przyrządzić potrawy mięsne. Jeżeli ubytki w uzębieniu utrudniają gryzienie, rozwiązaniem są pulpety, klopsy czy gulasze. Dietę powinno się uzupełnić również rybami. Są bogate w kwasy N-3. Należą do nich: łosoś gotowany na parze, pasta rybna z makreli, szprotki, mintaj, tołpyga i dorsz.

Nie wolno zapominać o napojach. O odpowiednim nawodnieniu organizmu można mówić, kiedy osoba starsza wypija przynajmniej 1,5 litra dziennie. Można parzyć słabe herbaty, ale pić również wodę niegazowaną czy kompoty. Ponieważ ludzie po sześćdziesiątym roku życia słabiej odczuwają pragnienie, powinni nawadniać organizm regularnie. Niezależnie od tego, czy akurat są spragnieni. Odwodnienie może powodować min. otępienie umysłowe.

Często źle tolerowane przez układ trawienny osób starszych jest mleko i pieczywo razowe. W drugim przypadku można zastąpić ten produkt bułkami grahamkami, które są delikatniejsze. Ponadto lepiej wystrzegać się kaszy gryczanej, a zamiast niej spożywać jęczmienną lub kus kus. Aby wspomóc proces trawienia, można uzupełnić potrawy kminkiem, majerankiem, cząbrem lub koprem włoskim. Po posiłku warto wypić napar z rumianku czy mięty.

Ważna rola witamin

U osób starszych często rozwijają się takie dolegliwości jak miażdżyca czy zaćma. Ryzyko zmniejszy posiłkowanie się produktami bogatymi w antyoksydanty (witamina A, C, E oraz selen). Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą pamięcią, warto spożywać: szczaw, szpinak, brokuły, które dostarczą organizmowi kwas foliowy. Inne składniki wpływające na pamięć są lecytyna (żółtko jaj), magnez (produkty zbożowe, czekolada) i  witaminy z grupy B (mięso).

 
 
Tagi: dieta seniora, dieta starszej osoby, dieta człowieka starszego, dieta dla dziadka, witaminy dla seniora, senior a witaminy, problemy z pamięcią, dieta na pamięć, jak poprawić pamięć

Komentarze