Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 
Zdrowie dziecka
 

Zaburzenia w rozwoju dziecka

 

30 stycznia 2014

|

Kategoria: Dziecko

 

Zaburzenia w rozwoju dziecka

Do powodów zaburzenia prawidłowego rozwoju dziecka zaliczyć można przyczyny emocjonalne lub somatyczne. W przypadku, kiedy środowisko negatywnie wpływa na rozwój dziecka, a zwłaszcza środowisko rodzinne, to zwiększa to prawdopodobieństwo pojawienia się problemów uniemożliwiających zdrowy i odpowiedni rozwój manualny i emocjonalny.

 

Czytaj więcej

 
 

Z czego wynikają zaburzenia mowy?

 

12 sierpnia 2013

|

Kategoria: Dziecko

 

Z czego wynikają zaburzenia mowy?Zaburzenia mowy mogą być chwilowe lub długotrwałe. Kiedy zachorujemy i męczy nas nieustanny katar – nasz głos się zmienia. Staje się on niższy oraz trudniej jest nam mówić i oddychać. Kaszel jest nieodłącznym towarzyszem chrypki, a zapalenie gardła lub tchawicy nieraz na jakiś czas pozbawia nas głosu. Inne odstępstwa od normy są bezpośrednim sygnałem objawów chorobowych. Skąd biorą się zaburzenia mowy? Jakie są ich przyczyny?

 

Czytaj więcej

 
 

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

 

2 marca 2013

|

Kategoria: Dziecko

 

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - przyczyny, objawy, leczenieNadciśnienie zwykle kojarzone jest z osobami dojrzałymi, stosującymi niezdrową dietę, otyłymi, czy palącymi. Jednak coraz częściej problem ten dotyka dzieci. Według badaczy, częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego u dzieci poniżej 18 roku życia szacuje się na poziome 1-2%.

 

Czytaj więcej

 
 

Padaczka u dziecka

 

29 listopada 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Padaczka u dzieckaPadaczka jest chorobą, która nie tylko występuje u dzieci. Ciepią na nią również osoby dorosłe. Padaczka, która pojawia się w dzieciństwie ma najczęściej podłoże genetyczne. Niezależnie od wieku, sposób leczenia padaczki jest niemal taki sam dla każdej grupy wiekowej.

 

Czytaj więcej

 
 

Porażenie mózgowe u dziecka

 

16 listopada 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Porażenie mózgowe u dzieckaPorażenie mózgowe u dziecka najczęściej pojawia się już w okresie życia płodowego, niemowlęctwa lub nawet wczesnego dzieciństwa. Porażenie mózgowe jest wywołane uszkodzeniem mózgu, do którego najczęściej dochodzi w okresie okołoporodowym. Konsekwencją tego jest niedotlenienie i uszkodzenie mózgu.

 

Czytaj więcej

 
 

Rozwój mowy u dziecka

 

25 października 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Rozwój mowy u dzieckaPodstawowym sposobem porozumiewania się noworodka z otoczeniem jest płacz. Tylko w taki sposób może zwraca on na siebie uwagę i sygnalizuje dyskomfort. Wraz z wiekiem nabywa dodatkowych umiejętności, po to by ostatecznie móc porozumiewać się z innymi przy pomocy słów.

 

Czytaj więcej

 
 

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dziecka

 

5 października 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieckaZapalenie opon mózgowych jest  chorobą, która polega na zakażeniu błon, bezpośrednio wyścielających mózg człowieka. Jest to stosunkowo poważna choroba, którą należy leczyć. Jeśli nie jest odpowiednio szybko rozpoznana może nawet doprowadzić do zgonu.

 

Czytaj więcej

 
 

Różyczka u dziecka

 

23 września 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Różyczka u dzieckaRóżyczka należy do grona chorób zakaźnych, które najlepiej jest przebyć w okresie dzieciństwa. Różyczka nie jest groźną chorobą dla dzieci, natomiast jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych. Oto kilka informacji na temat objawów różyczki i sposobów jej leczenia.

 

Czytaj więcej

 
 

Mimowolne moczenie nocne u dziecka

 

21 września 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Mimowolne moczenie nocne u dzieckaKiedy dziecko jest starsze i wciąż oddaje mocz w nocy staje się to problematyczne zarówno dla niego samego jak również dla jego rodziców. Specjaliści uważają, że w okolicach drugiego roku życia dziecko zaczyna rozumieć na czym polega oddawanie moczu. Dlatego to ten wiek uznaje się za najlepszy do nauki samodzielnego korzystania z toalety czy nocnika.

 

Czytaj więcej

 
 

Jąkanie się u dziecka

 

20 września 2011

|

Kategoria: Dziecko

 

Jąkanie się u dzieckaJąkanie się jest zaburzeniem mowy u dziecka, które charakteryzuje się bezwiednym zatrzymywaniem lub powtarzaniem słów lub ich fragmentów. Jąkanie się jest bardzo uciążliwym zaburzeniem i może być przyczyną zaburzeń w kontaktach społecznych.

 

Czytaj więcej