Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Sztuczne oddychanie i masaż serca u dzieci powyżej pierwszego roku życia

 

17 sierpnia 2011

|

Kategoria: Dziecko

 
Sztuczne oddychanie i masaż serca u dzieci powyżej pierwszego roku życia
W przypadku gdy stwierdzimy, że nasz maluszek nie oddycha konieczne jest rozpoczęcie masażu serca. Niezwykle istotne jest wykonanie tej czynności w prawidłowy sposób. Wówczas możemy przywrócić maluszkowi oddech, nie wyrządzając mu jednocześnie żadnej krzywdy.

Jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie

Wykonując masaż serca u rocznego dziecka należy wykonać 5 ucisków po czym przejść do wdmuchiwania powietrza u usta bobasa. Jest to niezbędne w trakcie sztucznego oddychania gdyż pozwala na dostarczenie tlenu do mózgu. Pamiętaj 1 wdech na 5 ucisków klatki piersiowej.

 

Jak wykonać masaż serca?

Na początek należy ułożyć maluszka na wznak na płaskim i twardym podłożu. Dziecko powinno leżeć tak, by głowa malca znajdowała się na poziomie serca, pozwoli to na udrożnienie górnych dróg oddechowych.

Kolejno, na wysokości jednej trzeciej mostka, pomiędzy żebrami dziecka połóż dłoń w taki sposób, by nie spowodować dodatkowych uszkodzeń. W związku z tym uciskaj końca mostka, a nie żebra maluszka.

Kiedy znajdziesz miejsce, gdzie należy robić masaż serca uciskaj klatkę piersiową nasadą dłoni do głębokości około 2,5-3,5 cm. Kiedy wykonujesz masaż pamiętaj by nie uciskać żeber dziecka.

Jeśli masaż jest prawidłowo wykonywany po każdym uciśnięciu mostka klatka piersiowa powinna powrócić do pierwotnego stanu. Dodatkowo masaż serca powinien być wykonywany płynnie, bez przerw i nagłych ruchów.

 

Jak wykonać sztuczne oddychanie?

Po pięciu uciskach klatki piersiowej wskazane jest wykonanie jednego wdechu do ust malca. W tym celu należy zacisnąć nozdrza dziecka i jednocześnie do jego ust wdmuchać powietrze. Czynność wdmuchiwania powinna trwać około 1, 5 sekundy. Tlen wdmuchiwany w czasie sztucznego oddychania pozwala na dotlenienie mózgu dziecka.

Masaż serca u sztuczne oddychanie należy wykonywać u dziecka bez przerwy przez co najmniej minutę. Po upływie tego czasu wskazane jest zbadanie pulsu dziecka. Jeśli dalej nie czujesz tętna u dziecka wróć do wcześniejszych czynności. Rozpocznij od wdechu powietrza do ust malca a kolejno wykonaj 5 ucisków klatki piersiowej. Czynność tę kontynuuj regularnie badając tętno. Kiedy tylko wyczujesz tętno u dziecka natychmiast zakończ udzielanie pierwszej pomocy.

Kiedy bobas nie oddycha należy również pamiętać o wezwaniu pogotowia. Jeśli jesteś sama w domu postaraj się wezwać pomoc nie przerywając czynności związanych z reanimacją malca.

Reanimację dziecka należy kontynuować tak długo aż bobas nie zacznie samodzielnie oddychać i zostanie wznowiona akcja serca lub do czasu gdy nie przybędzie fachowa pomoc.

 
 
Tagi: sztuczne oddycanie, masaż serca, mostek, reanimacja dziecka, tętno, wznowienie akcji serca, klatka piersiowa, fachowa pomoc

Komentarze