Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Zaburzenia w rozwoju dziecka

 

30 stycznia 2014

|

Kategoria: Dziecko

 
Zaburzenia w rozwoju dziecka

Źródło: inpulsPR

Do powodów zaburzenia prawidłowego rozwoju dziecka zaliczyć można przyczyny emocjonalne lub somatyczne. W przypadku, kiedy środowisko negatywnie wpływa na rozwój dziecka, a zwłaszcza środowisko rodzinne, to zwiększa to prawdopodobieństwo pojawienia się problemów uniemożliwiających zdrowy i odpowiedni rozwój manualny i emocjonalny.

Przyczyny problemów z rozwojem dziecka

Do przyczyn zaliczających się już w najmłodszych latach rozwoju dziecka, zalicza się właśnie te ze środowiska rodzinnego. Jeżeli dziecko narażone jest na przemoc, agresję, krzyk i manipulację psychiczną, to jego prawidłowy rozwój jest niemalże niemożliwy. W ten sposób dziecko traci wiele wartości, które człowiek wynosi z tego okresu. Dziecko może nabawić się czynników nerwowych, które trwale ulegają natężeniu i z biegiem czasu mogą stanowić poważniejszy problem, bo doprowadzić mogą do pojawienia się nerwicy. Nerwice można podzielić na dwa rodzaje, jednoobjawową i wieloobjawową. W przypadku pierwszym mogą być to niekontrolowane triki ruchowe, plucia, krzyki czy odruchy agresji. Powodem może być również wada genetyczna, której wynikiem jest choroba – zespół Tourreta. W innym przypadku mogą pojawić się zaburzenia mowy, jąkanie czy brak składni językowej. Wiele dzieci z tego powodu cierpi również na astmę, a w przyszłości na otyłość.

Nerwica u dziecka

Dziecko to emocjonalnie krucha osoba, którą do płaczu mogą przyczynić choćby najprostsze czynniki. Dlatego też, jego prawidłowy rozwój bardzo łatwo zaburzyć. Z tego powodu wraz z wiekiem mogą pojawić się problemy emocjonalne i psychiczne. Jednym z nich jest nerwica, która charakteryzuje się wieloma różnymi objawami, takimi jak:

  • tiki ruchowe – mimowolne odgłosy, mruganie, zaciskanie dłoni czy chrząkanie,
  • zaburzenia snu – dziecko nie potrafi zasypiać,
    lęki nocne – koszmary, przewidzenia i inne lęki, które powodują, że dziecko boi się sypiać w nocy,
  • nawyki ruchowe – wyrywanie włosów, obgryzanie paznokci – powodem tego jest zazwyczaj napięcie emocjonalne,
  • nocne moczenie.


Inne nieprawidłowości

Prócz wyżej wymienionych problemów związanych z zaburzeniem rozwoju dziecka, pojawić się może jeszcze szereg innych, uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie dla dziecka:

  • Opóźniona mowa – jeżeli dziecko ma ograniczone lub praktycznie nie ma kontaktów z innymi rówieśnikami, to pojawić się może lęk i niepewność, co powoduje opóźnienie rozwinięcia prawidłowej mowy.
  • Jąkanie się – podobnym problemem jest jąkanie. Spowodowane jest z przerywanymi i zaburzonymi ruchami ust, dróg oddechowych i języka. Często wynikiem stresu.
  • ADHD – nadpobudliwość psychoruchowa – rozbudowany zespół cech zachowania. Zaburza czynności psychiczne i motoryczne. Objawia się nadpobudliwością ruchową, emocjonalnością i innymi specyficznymi zaburzeniami.
  • Nieśmiałość – w przyszłości może powodować problemy w nowej szkole czy ze znalezieniem pracy i nawiązaniem niezbędnych kontaktów. To pewnego typu zahamowanie społeczne. Powoduje wycofanie się z życia społecznego, obawę przed negatywną oceną i poczucie zagrożenia.

Część zaburzeń u dziecka wykryć można nawet po urodzeniu, podczas gdy inna część ujawnia się dopiero po latach. Jedne z nich są genetyczne jak zespół Touretta, a pozostałe należą do przyczyn środowiskowych. Zaburzenia, które zostały zdiagnozowane, wymagają leczenia i większego wysiłku opiekuńczego ze strony rodziców. Dzięki temu, przyszłość małego dziecka wcale nie musi być trudna.

Autor: Damian Nowaczek

 
 
Tagi: rozwój dzieckka, nerwica, dziecko nerwica, nadpobudliwość u dziecka, rozwój dziecka, nieprawidłowy rozwój dziecka, dziecko nie mówi, zaburzenia mowy u dziecka, obgryzanie paznokci, triki nerwowe, zaburzenia psychiczne, dziecko, zdrwoie

Komentarze