Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Zaburzenia seksualne u mężczyzn

 

25 października 2013

|

Kategoria: Miłość i seks

 
Zaburzenia seksualne u mężczyzn

Autor: Jacob Appelbaum, lic. CC BY-SA 2.0

Źródło: Wikimedia Commons

U mężczyzn zaburzenia seksualne pojawiają się z reguły po czterdziestym roku życia. Z reguły, ponieważ nastolatkowie również ich doświadczają. U młodych głównym problemem jest zanik wzwodu. Starszym w większości przypadków doskwiera niskie libido, czyli brak ochoty na seks. Ale problemy w życiu seksualnym to nie koniec świata.

Wciąż niewielka liczba mężczyzn ma świadomość, że te zaburzenia da się wyleczyć. Według badań zaledwie około 15 % panów zgłasza się z problemem do specjalisty.

Główne zaburzenia seksualne u mężczyzn

Seks jest przyjemny. Na dodatek spośród wszystkich rozkoszy życia człowieka, w większości przypadków, nie ma sobie równej. Dlatego dysfunkcje związane z tą czynnością są szczególnie uciążliwe, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeżeli człowiek nie czerpie pełnego zadowolenia ze stosunku płciowego, może to być objaw zaburzeń seksualnych.

Jeżeli mowa o nich u mężczyzn, pierwsze, co przychodzi na myśl, to problem z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, nazywany powszechnie impotencją. Według badań na zaburzenie wzwodu cierpi jeden na dziesięciu mężczyzn, ale niewielu z nich poddaje się leczeniu.

Jaką naturę mają kłopoty z erekcją?

Głównie psychiczną. Często zdarza się, że mężczyźni boją się skompromitować przed partnerką. Chcą wypaść jak najkorzystniej, ale nie mają pewności co do poziomu swoich umiejętności. Na problemy z erekcją równie silnie może wpływać stres i depresja. W skrajnych przypadkach mogą one wynikać z traumatycznych przeżyć seksualnych. Zaburzenia erekcji to najpowszechniejszy kłopot w życiu seksualnym panów, ale nie jedyny.

Inną dolegliwością jest chociażby niskie libido, czyli słaby pociąg seksualny. Jest obserwowany głównie u mężczyzn po czterdziestym roku życia. Może być spowodowany między innymi obniżeniem produkcji testosteronu, który w mniejszej ilości jest wytwarzany już po trzydziestce.

Dla mężczyzn równie irytującym problemem w łóżku jest przedwczesny lub opóźniony wytrysk. W niektórych przypadkach w ogóle może do niego nie dojść. Dysfunkcje związane z szczytowym momentem orgazmu mają z reguły takie samo podłoże, jak kłopoty z erekcją. A są nim min. stres, stany depresyjne oraz lękowe. Niektórzy lekarze twierdzą, że przyczyną np. przedwczesnego wytrysku jest zbyt częsta masturbacja.

Problem może okazać się również uwarunkowany organicznie. Zaburzenia erekcji wynikają min. z cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu lub zaburzeń neurologicznych. Uboczne działanie w postaci dysfunkcji erekcji mogą wywołać również używki, tj. papierosy, alkohol i narkotyki.

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn

Problemy z potencją nie są zależne jedynie od wieku. Mogą dopaść również młode osoby. Czasami zaledwie jedno nieudane zajście w sypialni może przyczynić się do kłopotów z erekcją. Szczególnie dotyczy to młodych mężczyzn, którzy mają niską samoocenę i kompleksy. Większość chłopców wciąż jest wychowywana w przeświadczeniu, że jako dorośli mężczyźni na każdym kroku muszą udowadniać swoją męskość. Dlatego w stosunkach seksualnych z kobietą, mężczyznom może towarzyszyć presja, żeby sprostać oczekiwaniom partnerki. A jak już wiadomo, stres nie wpływa korzystnie na życie seksualne.

Młodzi nie mają pełnej wiedzy na temat seksu. Dlatego mogą towarzyszyć im również stany lękowe spowodowane chociażby strachem przed zarażeniem wirusem HIV, czy możliwością niechcianej ciąży. Jeżeli posiadają podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego i higienicznego stosunku seksualnego, nie powinni bezzasadnie się obawiać.

Ale nie zawsze należy doszukiwać się przyczyn zaburzeń seksualnych w wymiarze indywidualnym. Stosunki seksualne mogą ulec niekorzystnym zmianom również z powodu kłótni między partnerami. Skutecznym sposobem leczenia w takim przypadku jest psychoterapia.

Jak radzić sobie z zaburzeniami seksualnymi?

 

 

Najprościej udać się do specjalisty, ale zanim się to zrobi, można spróbować poprawić jakość swojego życia. Chociażby rezygnując z palenia papierosów, czy picia alkoholu. Przydatne mogą okazać się również ćwiczenia relaksacyjne, które zmniejszą napięcie i poziom stresu. A ten ostatni element może wzmagać produkcję wolnych rodników. W przypadku np. erekcji jest to o tyle ważne, że dezaktywują one tlenek azotu, przez co przepływ krwi w naczyniach krwionośnych penisa się zmniejsza. Mężczyzna może mieć wtedy problem ze wzwodem. Poza tym należy pomyśleć nad dietą  bogatą w antyoksydanty. Rozszerzyć naczynia krwionośne penisa pomogą również leki, które przepisze lekarz. W większości przypadków okazują się skuteczne. W ostateczności stosuje się metody takie jak zabiegi za pomocą pompy próżniowej, czy kuracje hormonalne. Jak kobiety postrzegają zaburzenia seksualne mężczyzn?

A może jest gejem?

O ile takie rozumowanie partnerek w przypadku spadku aktywności seksualnej mężczyzny może wydawać się podkoloryzowane, o tyle odzwierciedla pewną regułę. Jeżeli partner nie ma ochoty na seks, wieczorem szybko zasypia, lub tłumaczy się złym samopoczuciem, kobieta rzadko potrafi odczytać, w czym tkwi problem.

Najczęściej podejrzewa, że jest zdradzana, lub po prostu przestała podniecać swojego partnera. Bierze wtedy winę na siebie. Aby zatem uniknąć  nieporozumień i kłótni, warto dyskutować o życiu seksualnym, szczególnie, gdy ulega niekorzystnym zmianom. Jeżeli zaburzenia seksualne są spowodowane kompleksami mężczyzny, ważna jest wtedy wyrozumiałość kobiety. W taki przypadku nie może wyśmiać partnera, ponieważ poczucie niższości może się u niego pogłębić.

Czasami problemy natury seksualnej są całkowicie niezależne od mężczyzny. Powodem może być chociażby cukrzyca.

 
 
Tagi: zaburzenia seksualne, mój partner nie może osiągnać orgazmu, mój partner nie ma orgazmu, mój chłopak nie ma orgazmu, kłopoty z erekcją, brak rerekcji u chłoapaka, brak orgazmu, brak orgazmu u chłopaka, problemy ze stosunkiem, nie mogę osiągnąć orgazmu, słaba jakość seksu, jak poprawić jakość seksu, brak erekcji, brak erekcji u mojego chłopaka

Komentarze