Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Ograniczenia wynikające z otyłości

 

22 listopada 2013

|

Kategoria: Otyłość

 
Ograniczenia wynikające z otyłości

Źródło: Good One PR

W dobie uwielbienia dla szczupłej sylwetki, wiele osób podejmuje drastyczne kroki, by taki skutek osiągnąć. Są jednak i tacy, którym daleko do figury modelki. Osoby otyłe wciąż stanowią spory odsetek populacji.

Przyczyny otyłości

Najpowszechniejszą przyczyną otyłości jest po prostu przejadanie się. Zbyt duża ilość kalorii dostarczana organizmowi nie daje mu szansy na odpowiednie gospodarowanie energią. W wyniku tego dochodzi do patologicznego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Ma to zwykle niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Przyczyna zbyt dużej wagi może także leżeć u podłoża genetycznego. Choroby należące do tej grupy to m.in. zespół Pradera-Williego, zespół Laurence'a-Moona-Biedla, zespół Cohena oraz zespół Carpentera. Wszystkie polegają na mutacjach w obrębie genów. Otyłość może być również skutkiem ubocznym stosowania określonych środków farmakologicznych, do których należą m.in. leki przeciwdepresyjne, czy przeciwpadaczkowe.

Ograniczenia wynikające z otyłości

Podstawowym ograniczeniem osób z otyłością są czynności wymagające od nich publicznego odsłonięcia ciała np. na basenie. Ma to przede wszystkim podłoże psychiczne. Ludzie otyli obawiają się negatywnych komentarzy na swój temat ze strony społeczeństwa. W wyniku tego rezygnują z wielu sytuacji życiowych, które nie tylko uczyniłoby ich życie atrakcyjniejszym, ale także pozwoliło na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów. Takie zachowanie pogłębia jedynie alienację i skłonności do tycia takich osób. Sama tusza to nie wszystko. Wiąże się ona prawie zawsze z poważnymi schorzeniami jak np. cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Ograniczenia wynikające z tej kwestii znacznie przewyższają problemy z psychicznym przełamywaniem się do kontaktu z ludźmi. Chorzy muszą przestrzegać określonych zasad dotyczących diety i stylu życia. Nie powinni np. przeciążać organizmu intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, co stanowi przeszkodę m.in. w gubieniu zbędnych kilogramów.

Metody leczenia otyłości

Leczenie otyłości polega głównie na zmianie nawyków żywieniowych, usunięciu szkodliwych produktów, a zastąpieniu ich innymi, zdrowymi. Uważa się, że bezpieczny spadek masy ciała powinien mieścić się w granicach 5 -10 %  w stosunku do masy wyjściowej, a czas tego procesu powinien mieścić się w czasie do 6 miesięcy. Często bywa jednak tak, że proces ten jest mozolny i przez to zniechęcający. W takich przypadkach ludzie otyli decydują się na interwencję chirurgiczną. Polega ona zwykle na operacyjnych zmniejszeniu pojemności żołądka lub też na zabiegach medycyny estetycznej.

Otyłość zwykle bywa chorobą. Zarówno w kwestii fizycznej jak i psychicznej. Najważniejsze w procesie walki z nią bywa, przede wszystkim, usocjalnienie osoby ze znaczną nadwagą. Wsparcie psychiczne jest niezwykle ważne w trakcie leczenia. Drugą ważną kwestię stanowi decyzja o oddaniu się w opiekę lekarza i dietetyka. Dopiero tak skoncentrowana pomoc może przynieść oczekiwane rezultaty.

Autor: Marlena Podsiedlik

 
 
Tagi: otyłość, dieta przy otyłość, dieta a otyłość, ograniczenia produktów, jakie produkty ograniczyć, co ograniczyć przy otyłuści, ryzyko otyłośći, choroby spowodowane otyłości, jak leczyć otyłość, jak szybko wyleczyć otyłość, jak szybko schudnąć

Komentarze