Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Alkohol a płodność

 

13 grudnia 2013

|

Kategoria: Płodność

 
Alkohol a płodność

Alkohol z całą pewnością ma negatywne działanie na płodność. Szczególnie tyczy się to męskiej części społeczeństwa. Nadużywanie alkoholu wpływa niekorzystnie zarówno na potencje jak i na jakość nasienia.

Alkoholowe zmiany nasienia

Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet procesy metabolizmu alkoholu zaburzają równowagę hormonów związanych z płodnością. U męskiej części społeczeństwa metabolizm alkoholu prowadzi do uszkodzenia jąder, osłabiając proces syntezy testosteronu i produkcję spermy. W badaniu normalnych, zdrowych mężczyzn, którym przez cztery tygodnie podawano 220 gramów alkoholu dziennie, stwierdzono, że już po pięciu dniach następuje obniżenie poziomu testosteronu. Ponadto alkohol wpływa na strukturę spermy i ruchliwość plemników, hamując przemianę witaminy A, która ma podstawowe znaczenie dla dojrzewania plemników.

Wpływ alkoholu na potencję

Prawdą jest, że spożycie alkoholu zwiększa apetyt na seks, jednak nie zawsze jest to równoznaczne ze wzmożoną erekcją. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest negatywne oddziaływanie alkoholu na wątrobę, a w związku z tym także uniemożliwione jest uzyskanie wystarczającej ilości przenośników koniecznych do syntezy testosteronu, a więc głównego męskiego hormonu płciowego odpowiedzialnego za poziom libido.

Alkohol – wróg przyjemności

Nadmierne spożywanie alkoholu wpływa negatywnie na odczuwanie satysfakcji z seksu. Osoby często spożywające alkohol mają problemy z odczuwaniem orgazmu, ponieważ używki oddziałują na te same drogi wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia. Poszerzenie ścieżki dopaminowej, czyli drogi odczuwania przyjemności, jest aktywowane m.in. przez udane współżycie seksualne, a zwężane przez używki, co jest procesem nieodwracalnym. Oznacza to, że alkoholik może już nigdy więcej nie odczuwać intensywnej przyjemności w czasie seksu.

Staranie się o potomstwo, a alkohol

Okazuje się, że kobieta pragnąca zostać matką, powinna zrezygnować ze spożywania alkoholu już na ok. pół roku przed datą rozpoczęcia starań. Naukowcy udowodnili, że u kobiet spożywających duże ilości alkoholu, cykle miesiączkowe są nieregularne, występuje zanik miesiączki i owulacji oraz potrzebują one znacznie dłuższego czasu, aby zajść w ciążę.

Alkohol ma wiele negatywnych skutków dla całego organizmu. Uszkadza wątrobę, a także staje się przeszkodą w udanym życiu seksualnym. Dlatego też żeby w pełni cieszyć się seksem warto ograniczyć jego spożycie do rozluźniającej lampki wina. Rezultaty będą zaskakujące...

 
 
Tagi: płodność a alkohol, alkohol a płodność, ciąża a alkohol, alkohol a ciąża, dziecko a alkohol, picie w ciąży, ciąża a picie, seks a alkohol, zajście w ciąże po alkoholu, zapłodnienie po alkoholu, potencja po alkoholu, potencja a alkohol

Komentarze