Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak obliczyć dni płodne?

 

26 maja 2011

|

Kategoria: Płodność

 
Jak obliczyć dni płodne?
Obliczanie dni płodnych jest dla kobiety bardzo ważne szczególnie kiedy stara się o dziecko lub w przypadku, gdy chce uniknąć niechcianej ciąży. Na pozór wydaje się to bardzo łatwe lecz najpierw trzeba zgłębić wszystkie tajnik własnego organizmu, który  informuje o tym, że właśnie nastąpił dzień owulacji. Owulacja występuje raz w miesiącu i jest to czas kiedy z jajnika wydobywa się komórka jajowa. Pewnie chcesz wiedzieć dokładnie kiedy to ma miejsce?

Uważa się, że komórka jajowa w każdym cyklu menstruacyjnym jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 12 do 24 godzin po jajeczkowaniu. To bardzo niewiele, ale jednak możliwe dzięki plemnikom, które są wstanie przetrwać w twojej pochwie nawet do 6 dni.

Wyznaczanie momentu owulacji

Ze względu na  to, że dni płodne występują dość krótko podstawową sprawą jest ich wykrycie. Moment owulacyjnym można wyliczyć na kilka sposobów:
  • wyznaczenia połowy cyklu miesięcznego w przypadku regularnego występowania miesiączki
  • odczuwanie bóli owulacyjnych,
  • mierzenie temperatury ciała,
  • badanie śluzu szyjkowego,
  • badanie szyjki macicy,
  • za pomocą metod dostępnych w aptece.
Jeżeli chcesz wiedzieć kiedy mniej więcej twoja komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka Graffa policz w pierwszej kolejności ile dni trwa twoja miesiączka. Jest to bardzo ważne przy ustalaniu jajeczkowania. Owulacja najprościej mówiąc występuje w połowie cyklu lub 14 - 15 dni licząc od końca miesiączki (np. przy cyklu 28 dniowym będzie to około 14 dnia, zaś przy 21 dniowym około 7 dnia). Jednak żeby to obliczyć twój cykl musi być w miarę regularny. Czasami nie jest to proste, gdyż funkcjonowanie czasu menstruacji może zostać zaburzone prze stres, hormony, chorobę czy inne czynniki zewnętrzne.
USG

USG

Autor: Natalia Groń

Źródło: wikiCzasami kobiety w trakcie jajeczkowania odczuwają bóle owulacyjne po stronie wydostającej się komórki jajowej. Mogą też pojawić się niewielkie plamienia oraz bardziej odczuwalna wrażliwość piersi. Te oznaki również mogą zasygnalizować ten ważny moment płodności.

W przypadku, gdy twój cykl jest dość nieregularny spróbuj zauważyć inne objawy owulacji jak chociażby skok temperatury. W tym wypadku potrzebne jest twoje zaangażowanie oraz regularność. Najprościej dla ciebie będzie stworzenie popularnego „kalendarzyka”, na którym będziesz mogła zapisywać wszelkie zmiany. Począwszy od dnia wystąpienia miesiączki oraz czasu jej zakończenia. W ten sposób łatwiej ci będzie zauważyć jak działa twój organizm.

Pierwsza podstawową rzeczą będzie zauważeni zależności temperaturowej w twoim ciele. Bowiem w czasie przed owulacyjnym temperatura jest nieco niższa niż po jej wystąpieniu. Mierzenie codziennie rano zanim wstaniesz z łóżka ciepłoty ciała pozwoli ci na zauważenie tej zależności. O tym, że nastąpiła owulacja poinformuje Cię pół-stopniowy wzrost temperatury, który następuje dzień lub dwa dni po niej. Podwyższenie temperatury związane jest z działaniem hormonu progesteronu, którego zadaniem jest przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Drugą i najlepszą wskazówką pozwalającą na wyznaczenie dni płodnych jest zaznajomienie się ze swoim śluzem szyjkowym. Na pewno zauważyłaś, że w czasie cyklu miesięcznego w różnych dniach śluz ma inną konsystencję. Wydzielina, który będzie ułatwiał plemnikom przedostanie się do macicy będzie miał konsystencje przezroczystą i bardziej rozciągliwą. Możesz to łatwo sprawdzić biorąc śluz na palce i próbując go rozciągnąć. W czasie jajeczkowania śluz jest śliski oraz obfity, zaś po okresie owulacyjnym następują dni suche.

Kolejnym objawem związanym z szyjką macicy jest jej ułożenie podczas owulacji. Gdy zbliża się jajeczkowanie szyjka unosi się i leciutko otwiera przez co staje się bardziej miękka. W porównaniu do dni niepłodnych, w których jest bardziej twarda i ułożona niżej. Nie musisz być ginekologiem by to wyczuć wystarczy, że włożysz sobie dwa palce i sama wybadasz jaki ma kształt.

Jeżeli jednak nie bawi cię pisanie kalendarzyków i codzienne sprawdzanie temperatury i śluzu możesz pójść na łatwiznę i zakupić sobie testy owulacyjne, które są dostępne w aptece. Wystarczy taki tester zwilżyć kilkoma kroplami moczu a wskaźnik pokaże ci, czy wkrótce rozpocznie się w twoim organizm owulacja. Taki test pozwala na wykrycie momentu owulacji na 12 do 36 godzin wcześniej poprzez mierzenie stężenia hormonu luteinizującego.

Po wykorzystaniu wszystkich wskazówek planowanie dziecka stanie się sytuacją, w której będziesz uczestniczyć codziennie. Chcąc wybrać odpowiedni moment na poczęcie dziecka lub uniknięcia dni płodnych powinnaś dobrze się przyjrzeć swojemu kalendarzykowi, żeby w pełni kontrolować swoje życie oraz podjąć odpowiedni moment na poczęcie dziecka.
 
 
Tagi: szyjka macicy, dni płodne, moment owulacji, test owulacyjny, śluz szyjkowy, wrażliwość piersi, plamienia, bóle owulacyjne, płodność, temperatura, kalendarzyk, miesiączka, plemnik, komórka jajowa, hormon luteinizujący

Komentarze