Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Cięcie cesarskie - poród

 

27 maja 2011

|

Kategoria: Poród

 
Cięcie cesarskie - poród
Każda mama, która spodziewa się dziecka w pewnym momencie zastanawia fakt jak będzie wyglądał jej poród. Jedną z opcji, którą może wybrać jest cięcie cesarskie. Czasami jednak sytuacja lub komplikacje występujące podczas trwania ciąży zmuszają lekarza do podjęcia decyzji o takim porodzie.

Co to jest to cięcie cesarskie?

Cesarskie cięcie w porównaniu z porodem naturalnym, który przebiega przez pochwę. Polega na nacięciu linii w brzuchu oraz macicy kobiety, przez które możliwe jest wydostanie dziecka. Zazwyczaj jest ono przeprowadzane w przypadku kiedy lekarz stwierdzi, że nie możliwy jest poród pochwowy z powodu wysokiego ryzyka dla matki i jej dziecka. Taka decyzja może zostać podjęta zaraz przed samym porodem lub zostać zaplanowana wcześniej.

Z jakich przyczyn może zostać wykonane cięcie cesarskie?

Można podać wiele wskazań do wykonania takiego zabiegu. Przede wszystkim cesarka przeprowadzane jest u kobiet, które w późnym wieku zostają mami lub spodziewają się wieloraczków. W przypadku powikłań chorobowych matki jak np. cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze czy problemy z sercem, również jest zalecane wykonanie takiego porodu. Kolejną przyczyna może się okazać złe ułożenie dziecka w macicy mamy czy też wystąpienie problemów z łożyskiem uniemożliwiające pojawienie się go na świecie. Wszystkie te przypadki prowadzą do wcześniejszego planowanego przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Mogą, również pojawić się problemy w czasie porodu, które będą zmuszały do przeprowadzenia cesarskiego cięcia w trybie nagłym. Są to m,in:
  • wypadnięcie pępowiny,
  • zbyt przedłużający się poród,
  • spadek tętna dziecka,
  • zaciśniecie pępowiny wokół szyi dziecka,

Jaki rodzaj znieczulenia jest najlepszy?

Większość cięć cesarskich jest obecnie wykonywana przy znieczuleniu zewnatrzoponowym lub rdzeniowym. Znieczulenie takie jest lepsze od ogólne, gdyż kobieta jest przytomna przez cały zabieg, przez co istnieje możliwość zobaczenia swojego dziecka zaraz po urodzeniu. W szczególnych wypadkach można zalecić znieczulenie ogólne. Szczególnie kiedy taki poród jest przeprowadzony w trybie nagłym i nie ma czasu na zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego czy rdzeniowego. W dodatku takie znieczulenie jest podawane na życzenie przyszłej mamy, która woli podczas zabiegu być uśpiona. W każdy jednak wypadku lekarz udzieli odpowiednich informacji na temat tego, które znieczulenie jest najbardziej adekwatne dla ciebie.

Jak długo trwa taki rodzaj porodu?

Na samym początku będziesz przygotowana do zabiegu. Po otrzymaniu znieczulenia zostaniesz okryta sterylnymi chustami oraz parawanem, żebyś nie widziała całości zabiegu. Pomimo znieczulenia możesz odczuwać ciągnięcia i jakby coś działo się w twoim brzuchu, jednak nie będziesz czuć bólu. Operując zostanie wykonanie nacięcie powłok brzusznych. Klasyczna taka linia biegnie pod linią bikini, zaś macica rozcinana jest pionowo w dół. Od momentu rozpoczęcia operacji samo wydobycie dziecka trwa od 5 do 10 minut, jednak późniejsze zamknięcie macicy oraz brzucha zajmuje gdzieś 20 do 30 minut. Jeżeli podczas zabiegu masz znieczulenie rdzeniowe lub zewnątrzoponowe może towarzyszyć ci partner na sali oeracyjnej jak przy normalnym porodzie naturalnym.

Czy po jednym cieciu cesarskim następna ciąża też będzie musiała zakończyć się takim porodem?

Wszystko jest uzależnione od tego z jakiego powodu miałaś wykonaną cesarkę. Jeżeli były to problemy związane z twoim zdrowiem czy też wielkością dziecka taka sytuacja może się powtórzyć. Jednak nie jest wykluczone, że może będziesz mogła kolejne dziecko urodzić w sposób naturalny.
 
 
Tagi: cięcie cesarskie, poród, poród naturalny, dziecko nienarodzone, znieczulenie zewnątrzoponowe, znieczulenie rdzeniowe, komplikacje porodowe, złe ułozenie dziecka w miednicy, przyczyny cięcia cesarskiego, wypadnięcie pępowiny, spadek tętna dziecka, zaciśnięcie pępowiny, macica, wysokie ciśnienie tętnicze, ciąża, kobieta w ciąży, zabieg chirurgiczny

Komentarze