Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Poród objawy

 

1 czerwca 2011

|

Kategoria: Poród

 
Poród objawy
Poród jest wielkim wydarzeniem zarówno dla mamy jak i i dla dziecka, które czeka zmiana rzeczywistości. Jednak nie następuje on nagle tylko etapami, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Czasami nawet nie jesteś świadoma, że właśnie u ciebie zaczęły się objawy przedporodowe. Istnieje kilka szczególnych oznak zbliżającego się porodu, które zauważysz pod koniec ciąży.
Zanim jednak nastąpi wczesna faza porodu na pewno spostrzeżesz, że twój  brzuch nieznacznie się obniżył. Oznacza to, że twoje dziecko przybiera odpowiednią pozycję, która mu umożliwi przyjście na świat. Będzie ci zatem łatwiej oddychać, gdyż dziecko nie będzie już uciskać przepony. Spowoduje to jednak powrót częstszego odwiedzania toalety za sprawą ucisku pęcherza moczowego.

Mniej więcej trzy tygodnie przed samym porodem twoja macica zacznie się do niego przygotowywać. Stanie się miękka i cieńsza, aby sprostać skurczą porodowym. Zanim one jednak nastąpią możesz odczuwać tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Są to tak napięcia macicy, które występują krótko i pojawiają się od czasu do czasu.  Skurcze te zwane są  próbnymi, gdyż występują  przed samymi skurczami porodowymi.

Jak można odróżnić takie skurcze Braxtona - Hicksa od porodowych?

Skurcze te przede wszystkim są mniej bolesne i występują nieregularnie w porównaniu ze skurczami porodowymi. Są to bardziej napięcia i rozluźniania macicy. Natomiast skurcze porodowe dość, że są regularne i stopniowo stają się coraz mocniejsze to często towarzyszy im ból krzyżów, który może odczuwać ciężarna. Jeżeli pojawią się takie regularne skurcze najlepiej skonsultuj się z lekarze, gdyż jest to bardzo poważny objaw zbliżającego się nieuchronnie porodu.

Kolejnym objawem jaki może być zwiastunem porodu jest odejście czopa śluzowego. Jest to galaretowata substancja chroniąca szyjkę macicy od środka. Wydalenie takiego korka następuje kilka dni przed porodem. Zazwyczaj jest to substancja podbarwiona krwią, która może pojawić się w jednej postaci jako śluz lub w kilku mniejszych tworach. Pojawienie się takiego czopowego śluzu nie musi oznaczać, że zaraz rozpocznie się twoja akcja porodowa. Chyba, że będą temu zjawisku towarzyszyć skurcze porodowe wtedy jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Pęknięcie wód płodowych chyba jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów porodu. Nie zawsze ma on jednak miejsce i wygląda tak spektakularnie jak wyobraża sobie to kobieta. Zazwyczaj pękają kiedy dochodzi do rozwarcia szyjki macicy. Poczujesz wtedy, wytryśniecie płynu lub stróżek wody, który będzie uchodził z pochwy. Takie pękniecie nie powoduje bólu chyba, że jesteś już w drugiej fazie porodu, wtedy skurcze macicy na pewno się  nasilą. Często błony płodowe, które tworzą worek owodniowy, w którym rozwija się dziecko muszą zostać przebite przez lekarza, aby mogła rozpocząć się akcja porodowa. Wiąże się to przede wszystkim z porodami po terminie lub gdy istnieje zagrożenie ciąży i potrzebny jest natychmiastowy poród.

Możliwe jest również przedwczesne odejście wód płodowych. Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż może wywołać przedwczesny poród. Czasami jednak nawet kilka tygodni po odejściu wód płodowych poród może nie nastąpić. Przedwczesne odejście wód płodowych sprzyja wystąpieniu zakażenia, które może zainfekować macice.

Rozwarcie szyjki macicy jest kolejną oznaką porodu. Zazwyczaj będzie ono następowało stopniowo. Ważne jest, aby w tym czasie być pod stała opieką lekarza. Wielkość rozwarcia zostanie zbadany poprzez badanie wewnętrzne. Jeżeli jest ono na 3 cm na pewno pozostaniesz w szpitalu, aż do momentu pełnego rozwarcia. Czas trwania rozwierania szyjki macicy zazwyczaj trwa kilka do kilkunastu godzin. W przypadku kolejnych ciąż nieznacznie się on wydłuża. Przed sama akcją porodową możesz zauważyć u siebie również lekkie rozwodnienie (biegunka). Będzie to naturalna reakcja, gdyż organizm chce oczyścić jelita.

Po wystąpieniu oznak porodu, a szczególnie tych późniejszych nie zwlekaj z powiadomieniem lekarza. Wczesne udanie się do szpitala pozwoli na ocenę postępów porodu oraz monitorowanie zarówno ciebie jak i dziecka. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli cały okres ciąży przebiegał spokojnie nie oznacza, że poród też taki będzie, dlatego warto być pod stałą opieką lekarską. Przebywając w szpitalu uzyskasz niezbędnych informacji na temat co cię czeka. Jednak nie zapominaj o tym, że ta trudna droga jaką musisz przejść będzie uwieńczona narodzinami twojego dziecka. Dla takiego momentu myślę, że warto trochę pocierpieć.
 
 
Tagi: odejście wód plodowych, poród, akcja porodowa, objawy porodu, rozwarcie szyjki macicy, skurcze Braxtona Hicksa, worek owodniowy, przedwczesny poród, jelito, biegunka, skurcze porodowe, fazy porodu

Komentarze