Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Termin porodu

 

31 maja 2011

|

Kategoria: Poród

 
Termin porodu
Dokładny termin porodu jest bardzo ważny do określenia, gdyż przygotowuje cię na nadejścia dziecka. Jest to również ważna informacja dla lekarza, aby mógł na bieżąco kontrolować czy rozwój twojej pociechy jest prawidłowy na dany miesiąc ciążowy. Termin porodu może zapobiec niepotrzebnym zagrożeniom, które mogą wypłynąć np. z przetrzymania terminu. Jak zatem wyliczyć ten ważny dzień?

Różne metody liczenia

Dziecko rośnie średnio przez 266 dni od momentu poczęcia. Jednak przyjmuje się, że ciąża trwa 280 dni od daty ostatniej miesiączki. To na jej podstawie lekarz oraz ty możesz wyliczyć kiedy dokładnie twoja pociecha powinna przyjść na świat. Najbardziej popularną metoda na obliczanie ciąży jest formuła Naegelego. Jest to bardzo dobry sposób na wyznaczenie terminu porodu. Można ją obliczyć na podstawie przykładu.

Wyobraź sobie, że twoja miesiączka wystąpiła 20 kwietnia 2010 roku.
  1. Dodaj do tej daty jedne rok, czyli 20 kwietnia 2011.
  2. Kolejnym krokiem będzie odliczenie od miesiąca kwietnia 3 miesiące w tył, czyli 20 styczeń 2011 rok.
  3. Teraz dodaj do tej daty jeden tydzień (7 dni)
  4. W ten sposób otrzymujesz datę porodu, czyli 27 styczeń 2011 rok
Metoda ta, zwana również formułą Naegelego jest zazwyczaj stosowana w wypadku kobiet, u których występują dość regularne cykle, które trwają 28 dni. W innych wypadkach jest bardzo trudne określenie terminu porodu, szczególnie kiedy okres jest nieregularny lub trwa dłużej lub krócej niż 28 dni.

Bardzo pomocna może okazać się inna metoda, w której wykorzystuje się termin zapłodnienia. Na tej podstawie, również jest możliwe określenia terminu narodzin dziecka.  Jeżeli obserwujesz swoje ciało możesz być świadoma momentu zapłodnienia. Kiedy wiesz w jakim czasie wystąpiła u ciebie owulacja i zauważysz po niej nagły skok temperatury, ale utrzymujący się przez dłuższy czas możesz podejrzewać, że jesteś w ciąży. Na podstawie poniższego wzoru jesteś wstanie ustalić mniej więcej oczekiwaną datę porodu:

Termin porodu = data zapłodnienia - 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

Przydatne przy ustalaniu terminu może się okazać informacja kiedy zrobiłaś test ciążowy. Dzięki niej lekarz może sprecyzować lub potwierdzić wcześniej wyliczony termin. Również pierwsze badanie ultrasonograficzne jest dobrą metoda do potwierdzenia daty narodzi dzięki określeniu wielkości zarodka.

Tak czy inaczej każda wyznaczona wcześniej data może różnić się od rzeczywistego wystąpienia porodu. Trzeba o tym pamiętać, że jest to tylko przewidywany czas. Twoje dziecko równie dobrze może się urodzić kilka tygodni wcześniej lub później. Obecnie bardzo mało jest porodów w terminie. Chyba, że masz zaplanowane cesarskie cięcie wtedy jesteś w stanie znać dokładną datę narodzin twojego maluszka.
 
 
Tagi: data porodu, termin porodu, wyznaczanie terminu porodu, ginekolog, ciąża, kobieta w ciąży, dziecko nienarodzone, miesiączka, ostatnia miesiączka, cesarskie cięcie

Komentarze