Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Jak pokonać nieśmiałość?

 

25 października 2013

|

Kategoria: Psychologia

 
Jak pokonać nieśmiałość?

Źródło: Feromony.pl

Boisz się rozmów z kimś obcym? Masz problemy interpersonalne? Wstydzisz się innych ludzi? Nie martw się! Nieśmiałość dotyka już około 60% naszej populacji, więc nie jesteś z tym sam, co więcej można z tym walczyć. Dowiedz się jak!

Skąd bierze się nieśmiałość?

Jako dziecko byłeś/aś otwarty/a i obecność innych ludzi nie sprawiała ci żadnych problemów, a teraz co się stało? Najważniejszym punktem walki z nieśmiałością jest analiza siebie, przyczyn swojego zachowania. Możemy wyróżnić trzy główne przyczyny nieśmiałości: czynnik dziedziczny (ujawnia się od urodzenia nadmierną ostrożnością), czynnik wychowawczy ( w skutek nieprawidłowego wychowywania dziecko jest zawstydzany lub ośmieszane) oraz czynnik kulturowy (gdy akcentowany jest wstyd). Jak widać na nasze zachowanie mogą mieć wpływ negatywne doświadczenia z przeszłości, nadwrażliwość na opinię otoczenia, wygórowane oczekiwania rodziców, nauczycieli i rówieśników lub braki w opanowaniu właściwych reakcji społecznych. To wszystko prowadzi do niskiej samooceny, która jest bezpośrednią przyczyną nieśmiałości.

Dowartościuj się!

Niska samoocena nie pomaga w nawiązywaniu kontaktów. Sprawia, że czujemy się gorsi od innych i niegodni rozmowy z nimi. Niska samoocena prowadzi do naszej autodestrukcji i wynika zazwyczaj z krytyki, którą kiedyś usłyszeliśmy. Aby podnieść swoją samoocenę zastanów się kto, kiedy i w jakiej sytuacji dotknął cię z słowach tak bardzo, że poczułaś się malutka i chciałaś uciec gdzieś daleko. Analiza sytuacji pozwoli ci lepiej zrozumieć sens wypowiedzianych słów oraz pokaże, że były także dobre strony zaistniałej sytuacji. Szukaj pozytywów! Małymi kroczkami podnoś swoją samoocenę poprzez życie w zgodzie ze sobą. Zacznij wyrażać swoje emocje i rób to, co kochasz (nawet jeśli nie jesteś w tym najlepsza). Rozwijaj swoje umiejętności i zainteresowania. Zaakceptuj siebie, a nie pędź do nieosiągalnego ideału, jakim chciałabyś być (porzuć perfekcjonizm!).

Nie unikaj ludzi

 

Autor: Miguel Ugalde

Źródło: sxc.hu

 

Nie unikaj zaludnionych miejsc. Kontakt z ludźmi nie boli, ale żeby się o tym przekonać musisz go doświadczyć. Krótkie konwersacje z obcymi ludźmi rozwiną twoje umiejętności społeczne. Jeżeli paraliżuje cię strach przed konwersacją w obliczu której musisz stanąć – wyobraź sobie ją. Przed zdarzeniem postaraj się zrelaksować (kąpiel, ćwiczenia relaksacyjne) i spróbuj stworzyć umysłową wizualizację sytuacji. Sama napisz scenariusz, a o wiele prościej będzie ci go odegrać. Znając siebie i swoje zachowanie możesz je zmienić świadomie. Jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z twoim planem, zyskasz trochę pewności siebie, co ułatwi ci konwersację, a z czasem pozwoli na własne improwizacje.

Mowa ciała

Aby przełamać „pierwsze lody” spróbuj przygotować sobie jakieś ciekawostki, zabawne historie lub interesujące fakty, którymi możesz zabłysnąć. Dzięki temu zostaniesz odebrana jako osoba komunikatywna i otwarta, co ułatwi ci konwersację. Pamiętaj, że ważny jest nie tylko przekaz słowny i sens twojej wypowiedzi, ale również sposób w jaki to przekazujesz. Na początek spróbuj się uśmiechnąć – to zawsze przełamuje lody i zbliża ludzi do siebie. Zwróć uwagę na modulację głosu. Staraj się mówić donośnie i wyraźnie. Gdy się wypowiadasz, pilnuj prostej postawy ciała i patrz rozmówcy prosto w oczy. Jeżeli uspokaja cię gestykulacja rękoma, możesz to robić, jednak staraj się, aby ruchy były delikatne i subtelne. Osoby nieśmiałe to wspaniali słuchacze. Jak nikt potrafią wysłuchać, przeanalizować problem i doradzić. Pamiętaj o tym i wykorzystuj swój dar.

Nie zawsze wszystko udaje się zdziałać od razu. Człowiek uczy się na błędach.  Najważniejsze to nie poddawać się i analizować swoje „porażki”, aby wynieść z nich cenne doświadczenie. Nigdy nie zapominaj, aby myśleć pozytywnie!

Autor: Katarzyna Cieplińska

 
 
Tagi: jak pokonać nie śmiałość, jak być smiałym, jak poprawić śmiałość, wstydze się ludzi, wstydze się zagadać do dziewczyny, jak zagadać do dziewczyny, unikam kontaktu z ludźmi, wstydze się wszystkiego, jak się dowartościować, jak wyeliminować nieśmiałość, nie mogę otworzyć się przed ludźmi, czy jestem normalny, jak przestać być nieśmiałym

Komentarze