Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Objawy grzybicy pochwy

 

21 lutego 2014

|

Kategoria: Zdrowie kobiety

 
Objawy grzybicy pochwy

Autor: Zandura577\'s

Źródło: sxc.hu

Grzybica pochwy określana również drożdżycą, kandydozą lub drożdżakowym zapaleniem pochwy to jeden z najczęściej występujących problemów miejsc intymnych u kobiet. Choroba zaliczana jest do jedynego zakażenia grzybicznego, u którego występuje możliwość przenoszenia drogą płciową.

Drożdżyca, czyli grzybica pochwy to schorzenie miejsc intymnych kobiety, które wywołane jest drożdżakami. Jest to jeden z najczęściej występujących schorzeń u kobiet. Komórki grzybiczne rozmnażają się i w ten sposób wyniszczają naturalne pH pochwy. Przyczyną wystąpienia grzybicy pochwy nie zawsze jest niewłaściwa higiena intymna. Choroba przenoszona jest poprzez stosunek seksualny. Z tego powodu w momencie pojawienia się pierwszych objawów sugerujących grzybicę należy niezwłocznie udać się do lekarza, by problem mógł zostać rozwiązany jak najszybciej. Do innych przyczyn pojawiania się tego schorzenia zaliczyć można terapie hormonalną, długotrwały stres, siedzący tryb życia czy stosowanie metod antykoncepcji takich jak wkładki domaciczne, spirale.

Inną przyczyną może być korzystanie z publicznych toalet. To właśnie tam szerzy się największa ilość bakterii, którą nietrudno się zarazić. Dlatego wizyta u lekarza to nie powód do wstydu, gdyż tak jak już zostało to wspomniane grzybica pochwy to nie tylko brak higieny intymnej.

Grzybica pochwy – objawy

Do „podstawowych” objawów tego typu infekcji intymnych zalicza się uporczywy świąt w okolicach macicy jak i ból, pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej pochwy. Niejednokrotnie wystąpić może również ból podbrzusza. Najbardziej charakterystyczną cechą jest biały, gęsty i często grudkowaty śluz. Te białe upławy wydzielające się z pochwy można porównać do pleśni. Największe nasilenie objawów infekcji grzybicznej pochwy nasila się po stosunku lub w czasie oddawania moczu.

Do innych objawów drożdżycy zaliczyć można:

  • częste oddawanie moczu,
  • uczucie nieopróżnienia,
  • pęknięcia skóry w okolicach sromu,
  • zmiany wyglądu sromu,
  • bolesne miesiączki,
  • zapalenie nerek,
  • zapalenie jajników,
  • bóle brzucha,
  • nerwica,
  • opryszczka narządów płciowych,

W momencie wystąpienia jakichkolwiek wyżej wymienionych objawów zalecana jest natychmiastowa wizyta u ginekologa. Objawy te są bardzo podobne do tych, które występują przy bakteryjnym zapaleniu pochwy oraz podobnych schorzeniach. Z tego właśnie powodu, szybka interwencja może zapobiec pojawianiu się kolejnym.

 
 
Tagi: grzybica pochwy, biały śluz w pochwie, śluz w pochwie, śluz z pochwy jak pleśni, grudkowaty śluz z pochwy, bóle podbrzusza, upławy, bolesne upławy, bolesna miesiączka

Komentarze