Encyklopedia objawów chorób - alfabetyczny spis
 
 

Objawy kiły u mężczyzn

 

6 sierpnia 2011

|

Kategoria: Zdrowie mężczyzny

 
Objawy kiły u mężczyzn
Kiła to choroba przenoszona drogą płciową, ale czasami do zakażenia dochodzi również przez drogę przezłożyskową. Schorzenie to  jest ona wywoływana przez krętka bladego. Kiła nie była znana w Europie do późnego średniowiecza, trafiła na stary kontynent za sprawą odkryć geograficznych. Zdarza się,że lekarze w stosunku do Kiły używają także określenia Syfilis.
Jak już wcześniej wspomniano do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny (także analny, oralny) z osobą zakażoną. Zdarza się, że do zarażenia może dojść poprzez pocałunek gdy osoba która jest już chora zmiany kiłowe występują w gardle. W tym miejscu należy wspomnieć, iż nie można się zarazić kiłą poprzez używanie tych samych szklanek, sztućców, ręcznika osoby zarażonej. Kretek blady szybko umiera poza ciałem chorego. Obecność choroby w organizmie stwierdza się na podstawie wywiady epidemiologicznego, badania fizykalnego ( część badania lekarskiego w którym lekarz osłuchuje, opukuje etc pacjenta). Ostateczną diagnozę stawia się na podstawie badań laboratoryjnych.

Przebieg kiły został podzielony na cztery stadia:

Kiłę pierwotną, wtórną, utajoną i późną. Pierwsze dwa stadia (2 lata po zarażeniu) chory może zarażać innych. Krętki przedostają się przez zakażenie i bardzo szybko namnażają. Następnie następuje rozsiew bakterii drogami chłonnymi i krwią. W węzłach pojawiają się już w ciągu pierwszych 24 godzin od zarażenia. Zakażenie powoduje chorobę ogólnoustrojową.

Pierwszy etap po zakażeniu to kiła wczesna: w miejscu w którym bakterie wkroczyły do organizmu pojawia się niebolesne owrzodzenie. Z wrzodu może wydobywać się wydzielina, która posiada w sobie chorobotwórcze krętki. Objawy te pojawiają się między 2 tygodniem, a 3 miesiącem od zarażenia i utrzymuje się około 1-2 miesięcy. Kolejno 6-8 tygodni po zakażeniu pojawiają się drobne zmiany skórne na dłoniach lub stopach (trwa to około 12 msc). Później kiła przechodzi w fazę utajoną w, której to nie pojawiają się żadne objawy. Początkowo pojawiają się liczne zmiany na skórze, w okolicach błony śluzowej lecz mijają one i chory pozornie zostaje wyleczony. Trwa to 2 lata kiedy poprzez krew krętek atakuje inne narządy - jest to faza trzeciorzędowa kiły.

Objawy:

Są one zależne od stadium w jakim występuje choroba u osoby zarażonej. Niestały objaw kiły to wysypka śluzowo - skórna, bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych. Choremu towarzysza też objawy ogólne takie, jak: utrata masy ciała, ogólne złe samopoczucie, brak łaknienia, gorączka, ból gardła.

Leczenie:

Polega na poddaniu osobie chorej antybiotyków- najczęściej stosuje się penicyline. Czasami penicylina jest wymienna na doksycyline, tetracykliny. Długość i dawki jakie przyjmuje chory są dostosowane do stadium choroby. Po zakończeniu chory poddawany, jest badaniom kontrolnym w celu wykluczenia obecności kiły w organizmie. Co ważne przy odpowiedniej kuracji możliwe, jest wyleczenie ze wszystkich stadiów choroby.

Profilaktyka:

Aby uniknąć zakażenia należy dbać o higienę osobistą, unikać przypadkowych kontaktów cielesnych. Używać prezerwatywy, która skutecznie chroni przed chorobami płciowymi.
 
 
Tagi: kiła, bakterie, kontakt seksualny, krew, faza utajona kiły, faza trzeciorzędowa kiły, faza wczesna kiły, zmiany skórne, ból gardła, błona śluzowa, objawy zakażenia kiły, narządy płciowe, seks analny, seks oralny, badania laboratoryjne, zmiany w gardle, rozsiew bakterii, chorobotwórcze krętki, węzły chłonne, objawy kiły, brak apetytu, utrata masy ciała, złe samopoczucie, gorączka, penicylina, współżycie, choroby płciowe, choroby weneryczne, wysypka śluzowo-skórna

Komentarze

Bardzo ciekawy artykuł. FAktycznie obecność kiły m...

Bardzo ciekawy artykuł. FAktycznie obecność kiły mężczyźni mogą zauważyć w związku z występowaniem wielu objawów. Aby jednak mieć pewność, że jest to właśnie ta choroba, można wykonać anonimowo test, ...

5 czerwca 2017 16:06

~Alla

Dodaj komentarz

Zobacz wszystkie komentarze